
Coeurs d'artichauts
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in low quantity (2%)
Salt in moderate quantity (0.75%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 109 kJ (44 kcal) |
| FAT | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 7 g |
| Sugars | 2 g |
| Dietary fiber | 4 g |
| Proteins | 2 g |
| Salt | 0.75 g |
| Sodium | 0.3 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 85.22 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 109 kJ (44 kcal) | 109 kJ (44 kcal) | ? |
| FAT | 0 g | 0 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 7 g | 7 g | ? |
| Sugars | 2 g | 2 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 4 g | 4 g | ? |
| Proteins | 2 g | 2 g | ? |
| Salt | 0.75 g | 0.75 g | ? |
| Sodium | 0.3 g | 0.3 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 85.22 % | ? | ~ 85.22 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 109 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Artichoke, canned, drained. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 39.2 % |
| Processing | 16.7 % |
| Packaging | 23.5 % |
| Transportation | 16.9 % |
| Distribution | 3.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Artichoke, canned, drained. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 27.7 % |
| Processing | 25.0 % |
| Packaging | 23.3 % |
| Transportation | 22.7 % |
| Distribution | 1.4 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on May 24, 2017 at 11:17:27 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:20:11 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by chevalstar, date-limite-app, desan, driveoff, ecoscore-impact-estimator, firstpricelover, fpdsurveys, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, org-carrefour, packbot, quechoisir, roboto-app, tacite.
Source List
- carrefour