
Crunchy 5 fruits secs
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (16%)
Saturated fat in high quantity (7.2%)
Sugars in high quantity (21%)
Salt in low quantity (0.08%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 1,861 kJ (444 kcal) |
| FAT | 16 g |
| Saturated fat | 7.2 g |
| Carbohydrates | 62 g |
| Sugars | 21 g |
| Dietary fiber | 8.2 g |
| Proteins | 8.8 g |
| Salt | 0.08 g |
| Sodium | 0.03 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 25.3 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 1,861 kJ (444 kcal) | 1,861 kJ (444 kcal) | ~ 1,684.41 kJ (401 kcal) |
| FAT | 16 g | 16 g | ~ 12.11 g |
| Saturated fat | 7.2 g | 7.2 g | ~ 3.24 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 62 g | 62 g | ~ 62.55 g |
| Sugars | 21 g | 21 g | ~ 30.32 g |
| Added sugars | ~ 22.85 g | ? | ~ 22.85 g |
| Sucrose | ~ 23.59 g | ? | ~ 23.59 g |
| Glucose | ~ 3.16 g | ? | ~ 3.16 g |
| Fructose | ~ 3.34 g | ? | ~ 3.34 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Maltose | ~ 0.14 g | ? | ~ 0.14 g |
| Starch | ~ 31.2 g | ? | ~ 31.2 g |
| Polyols | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Dietary fiber | 8.2 g | 8.2 g | ~ 6.17 g |
| Proteins | 8.8 g | 8.8 g | ~ 7.35 g |
| Salt | 0.08 g | 0.08 g | ~ 0.02 g |
| Sodium | 0.03 g | 0.03 g | ~ 0.01 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.31 g | ? | ~ 0.31 g |
| Calcium | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Phosphorus | ~ 0.22 g | ? | ~ 0.22 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.08 g | ? | ~ 0.08 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 25.3 % | ? | ~ 25.3 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 10.53 g | ? | ~ 10.53 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,861 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: fr:de-fruits-a-coque
Vegetarian status unknown
Unrecognized: fr:de-fruits-a-coque
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E306 - Tocopherol-rich extract
No additive description is available yet.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Muesli, crunchy, with fruits or dried fruits, fortified with vitamins and chemical elements. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 66.2 % |
| Processing | 13.1 % |
| Packaging | 11.2 % |
| Transportation | 7.4 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Muesli, crunchy, with fruits or dried fruits, fortified with vitamins and chemical elements. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 62.7 % |
| Processing | 6.8 % |
| Packaging | 19.3 % |
| Transportation | 10.1 % |
| Distribution | 1.1 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 27, 2018 at 6:09:50 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 9:05:47 AM UTC by foodless .
Product page also edited by carrefour, ecoscore-impact-estimator, floriane-yuka, foodless, julie-yuka, kiliweb, laura-2508, moon-rabbit, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, org-carrefour, packbot, saisa, thaialagata, yuka.V1lZREs1dzZyZUFUaHZjOXhCenQvdkpIL3A2RkFtS29BczA2SVE9PQ, yuka.ZjVKUUhLTXN2OVlJdzh3Qit6UFl3NDlWd3BpSFoxS1VNdHMrSUE9PQ.
Source List
- Carrefour
- carrefour