
Chocolate Nutrition Shake
Labels
Health
Nutrition
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.735%)
Saturated fat in low quantity (0.441%)
Sugars in low quantity (0.588%)
Salt in moderate quantity (0.169%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 199.56 kJ (44 kcal) |
| FAT | 0.74 g |
| Saturated fat | 0.44 g |
| Cholesterol | 0.01 g |
| Carbohydrates | 1.18 g |
| Sugars | 0.59 g |
| Dietary fiber | 0.29 g |
| Proteins | 8.82 g |
| Salt | ~ 0.17 g |
| Sodium | 0.07 g |
| Minerals | |
| Chloride | 0.14 g |
| Iodine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Carbohydrates Total | 1.18 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per serving (340 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 199.56 kJ (44 kcal) | ? (150 kcal) | ? |
| FAT | 0.74 g | 2.5 g | ? |
| Saturated fat | 0.44 g | 1.5 g | ? |
| Cholesterol | 0.01 g | 0.03 g | ? |
| Carbohydrates | 1.18 g | 4 g | ? |
| Sugars | 0.59 g | 2 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 0.29 g | 1 g | ? |
| Proteins | 8.82 g | 30 g | ? |
| Salt | ~ 0.17 g | ? | ? |
| Sodium | 0.07 g | 0.23 g | ? |
| Minerals | |||
| Chloride | 0.14 g | 0.48 g | ? |
| Iodine | 0 g | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Carbohydrates Total | 1.18 g | 4 g | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 200 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Unrecognized: en:filtered-lowfat-grade-a-milk, en:cellulose-gel, en:monk-fruit-juice-concentrate
Vegan status unknown
Unrecognized: en:filtered-lowfat-grade-a-milk, en:cellulose-gel, en:monk-fruit-juice-concentrate
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:filtered-lowfat-grade-a-milk, en:cellulose-gel, en:monk-fruit-juice-concentrate
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E407 - CarrageenanCarrierEmulsifierHumectantStabiliserThickener
Carrageenan (E407), derived from red seaweed, is widely employed in the food industry as a gelling, thickening, and stabilizing agent, notably in dairy and meat products.
It can exist in various forms, each imparting distinct textural properties to food.
However, its degraded form, often referred to as poligeenan, has raised health concerns due to its potential inflammatory effects and its classification as a possible human carcinogen (Group 2B) by the International Agency for Research on Cancer (IARC).
Nevertheless, food-grade carrageenan has been deemed safe by various regulatory bodies when consumed in amounts typically found in food.
E466 - Sodium carboxy methyl celluloseEmulsifierHumectantStabiliserThickener
Carboxymethyl cellulose (CMC) or cellulose gum or tylose powder is a cellulose derivative with carboxymethyl groups (-CH2-COOH) bound to some of the hydroxyl groups of the glucopyranose monomers that make up the cellulose backbone. It is often used as its sodium salt, sodium carboxymethyl cellulose.
E950 - Acesulfame kSweetener
Acesulfame potassium ( AY-see-SUL-faym), also known as acesulfame K (K is the symbol for potassium) or Ace K, is a calorie-free sugar substitute (artificial sweetener) often marketed under the trade names Sunett and Sweet One. In the European Union, it is known under the E number (additive code) E950. It was discovered accidentally in 1967 by German chemist Karl Clauss at Hoechst AG (now Nutrinova). In chemical structure, acesulfame potassium is the potassium salt of 6-methyl-1,2,3-oxathiazine-4(3H)-one 2,2-dioxide. It is a white crystalline powder with molecular formula C4H4KNO4S and a molecular weight of 201.24 g/mol.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Chocolate flavoured milk, with sugar, partially skimmed, fortified with vitamins and chemicals elements. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 63.0 % |
| Processing | 1.0 % |
| Packaging | 12.1 % |
| Transportation | 15.6 % |
| Distribution | 6.6 % |
| Consumption | 1.8 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Chocolate flavoured milk, with sugar, partially skimmed, fortified with vitamins and chemicals elements. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 62.2 % |
| Processing | 0.8 % |
| Packaging | 14.4 % |
| Transportation | 19.8 % |
| Distribution | 2.4 % |
| Consumption | 0.5 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on June 26, 2019 at 5:43:07 PM UTC by foodvisor .
Last edit on March 18, 2026 at 9:02:52 AM UTC by macrofactor .
Product page also edited by aoff, austingarlick, availableattheend, avidrissman, baslad01, bdwyer, chancewash, charlesnepote, ecoscore-impact-estimator, equinas, fgouget, foodiq, foodless, foodvisor, hiimdannyganz, inf, intolerapp, itatest, kiliweb, macrofactor, maldan, mthmthmth, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, packbot, qalzy, trinnik, vaporous, yuka.YTRveEg1NDd2YVFZaXNjaHpFUE85WWtzMnAyMkRUcVRKT1VlSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlhVsasSAmADePCXVyWTS3OvQd5bTU4ht-Yr7Hao, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlkxbCvT-gyz2Ng7VnkiN54evLcbDO_BY34LwEKs, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnZgacbCuD7cERvjwE-1-ManK7LKXIt0463iEas.
Source List
- Foodvisor