
Pure Apple Juice
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in high quantity (12%)
Salt in low quantity (0.0187%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 205.7 kJ (50 kcal) |
| FAT | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 g |
| Carbohydrates | 12 g |
| Sugars | 12 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.02 g |
| Sodium | 0.01 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.13 g |
| Calcium | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 ml | As sold Per serving (200 ml) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 205.7 kJ (50 kcal) | ? (100 kcal) | ? |
| FAT | 0 g | 0 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Trans fat | 0 g | 0 g | ? |
| Cholesterol | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 12 g | 24 g | ? |
| Sugars | 12 g | 24 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 0 g | 0 g | ? |
| Proteins | 0.1 g | 0.2 g | ? |
| Salt | 0.02 g | 0.04 g | ? |
| Sodium | 0.01 g | 0.02 g | ? |
| Minerals | |||
| Potassium | 0.13 g | 0.25 g | ? |
| Calcium | 0 g | 0 g | ? |
| Iron | 0 g | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 206 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: en:apple-juice-not-from-concentrate
Vegan status unknown
Unrecognized: en:apple-juice-not-from-concentrate
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:apple-juice-not-from-concentrate
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Apple juice, pure juice. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 28.5 % |
| Processing | 12.3 % |
| Packaging | 37.4 % |
| Transportation | 15.9 % |
| Distribution | 5.9 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Apple juice, pure juice. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 18.4 % |
| Processing | 20.7 % |
| Packaging | 30.4 % |
| Transportation | 27.9 % |
| Distribution | 2.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 28, 2018 at 6:09:33 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:09:28 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by anonymous-s7co2zv64u, kiliweb, macrofactor, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, raturibot, roboto-app, sebleouf, yuka.WUlrcFRvUVAvdEkwbE1BKy9oUDgyODUwN3JXNVdIcU5FY0ZLSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvllx4S_DyujzjDRnitlCK283RMaHmbelD7pDQC6s.