
Olives vertes à l'Orientale
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (21%)
Saturated fat in moderate quantity (2.4%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in high quantity (3.3%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 867.2 kJ (210 kcal) |
| FAT | 21 g |
| Saturated fat | 2.4 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | 3.2 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 3.3 g |
| Sodium | 1.32 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 70.36 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 867.2 kJ (210 kcal) | ? (210 kcal) | ~ 1,284.12 kJ (312 kcal) |
| FAT | 21 g | 21 g | ~ 32.94 g |
| Saturated fat | 2.4 g | 2.4 g | ~ 2.99 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 2.5 g | 2.5 g | ~ 1.5 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ~ 0.88 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Glucose | ~ 0.19 g | ? | ~ 0.19 g |
| Fructose | ~ 0.2 g | ? | ~ 0.2 g |
| Galactose | ~ 0.03 g | ? | ~ 0.03 g |
| Lactose | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Maltose | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Starch | ~ 0.38 g | ? | ~ 0.38 g |
| Polyols | ~ 0.03 g | ? | ~ 0.03 g |
| Dietary fiber | 3.2 g | 3.2 g | ~ 2.33 g |
| Proteins | 1.3 g | 1.3 g | ~ 1.12 g |
| Salt | 3.3 g | 3.3 g | ~ 1.61 g |
| Sodium | 1.32 g | 1.32 g | ~ 0.63 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Vitamin C | ~ 0.04 g | ? | ~ 0.04 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.09 g | ? | ~ 0.09 g |
| Calcium | ~ 0.04 g | ? | ~ 0.04 g |
| Phosphorus | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 70.36 % | ? | ~ 70.36 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 60.07 g | ? | ~ 60.07 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 867 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Olive, green, stuffed (anchovy, sweet peppers, etc…). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 30.4 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 40.4 % |
| Transportation | 20.4 % |
| Distribution | 7.1 % |
| Consumption | 1.9 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Olive, green, stuffed (anchovy, sweet peppers, etc…). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 4.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 59.7 % |
| Transportation | 31.9 % |
| Distribution | 3.6 % |
| Consumption | 0.6 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Greece | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 28, 2016 at 6:35:46 AM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 18, 2026 at 12:19:08 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by bartimeus, chevalstar, date-limite-app, driveoff, femmenoire, foodless, kiliweb, mumba, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, sebleouf, spotter, yd31, yuka.UlkwWkcvc0s5OEZSbXNRMHp4YU55T3A0L2NlbGJHbU5MK1FWSWc9PQ, yuka.Vm9BdExZSVp0OFVRb2NJdTJoTEYyTjlTNm8rVkFEbVRldFVSSWc9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlk5nWdjM_W_JD0HRhFaN6I-CMrXwWYhqvKXiLag, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnJDWf7XhBnhCUL6l2Oxw_2nLaPLfPFP59L0Mqg.