
Triade riz de Camargue long complet
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (2.6%)
Saturated fat in low quantity (0.5%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in low quantity (0.0021%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,526.5 kJ (360 kcal) |
| FAT | 2.6 g |
| Saturated fat | 0.5 g |
| Carbohydrates | 74.5 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | 3.9 g |
| Proteins | 7.8 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,526.5 kJ (360 kcal) | ? (360 kcal) | ~ 350 kJ (84 kcal) |
| FAT | 2.6 g | 2.6 g | ~ 1.29 g |
| Saturated fat | 0.5 g | 0.5 g | ? |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 74.5 g | 74.5 g | ~ 76.67 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ~ 0.13 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.22 g | ? | ~ 0.22 g |
| Glucose | ~ 0.17 g | ? | ~ 0.17 g |
| Fructose | ~ 0.17 g | ? | ~ 0.17 g |
| Lactose | ~ 0.17 g | ? | ~ 0.17 g |
| Maltose | ~ 0.17 g | ? | ~ 0.17 g |
| Starch | ~ 74.31 g | ? | ~ 74.31 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 3.9 g | 3.9 g | ~ 1.67 g |
| Proteins | 7.8 g | 7.8 g | ~ 7.21 g |
| Salt | 0 g | 0 g | ~ 0.01 g |
| Sodium | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.15 g | ? | ~ 0.15 g |
| Chloride | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Calcium | ~ 0.03 g | ? | ~ 0.03 g |
| Phosphorus | ~ 0.16 g | ? | ~ 0.16 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Water | ~ 12.48 g | ? | ~ 12.48 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,527 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 89.5 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 0.7 % |
| Transportation | 8.4 % |
| Distribution | 1.3 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 79.7 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 1.9 % |
| Transportation | 17.1 % |
| Distribution | 1.0 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on September 11, 2019 at 3:55:46 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:06:41 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, new-nutrition-bot, quechoisir, quentinbrd, roboto-app, sebleouf, spotter, yuka.U293U0hwZzVnL29nbnNjL3hnem93OTVzK3FHT1gyZTJCTlpLSUE9PQ.