
Graines de chia
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (30.6%)
Saturated fat in moderate quantity (3.2%)
Sugars in low quantity (1.6%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,818.9 kJ (435 kcal) |
| FAT | 30.6 g |
| Saturated fat | 3.2 g |
| Carbohydrates | 2.3 g |
| Sugars | 1.6 g |
| Dietary fiber | 35.9 g |
| Proteins | 21.2 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,818.9 kJ (435 kcal) | ? (435 kcal) | ? |
| FAT | 30.6 g | 30.6 g | ? |
| Saturated fat | 3.2 g | 3.2 g | ? |
| Carbohydrates | 2.3 g | 2.3 g | ? |
| Sugars | 1.6 g | 1.6 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 35.9 g | 35.9 g | ? |
| Proteins | 21.2 g | 21.2 g | ? |
| Salt | 0 g | 0 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,819 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Seeds, chia, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 91.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 2.7 % |
| Distribution | 1.6 % |
| Consumption | 1.6 % |
Bonuses and maluses
Production system
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Seeds, chia, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 70.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 10.8 % |
| Transportation | 8.5 % |
| Distribution | 1.4 % |
| Consumption | 9.3 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Glass | |||
| Total |
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 1, 2017 at 6:10:10 PM UTC by julie-yuka .
Last edit on March 18, 2026 at 12:22:33 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by foodless, jecrivaine, julie-yuka, kathymess, kiliweb, llegris, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, quechoisir, roboto-app, yuka.SFBzbExJMDl2TlF5bmNJRTBCWHZvL1Jwem8rV1IwcnFNOFFNSVE9PQ, yuka.SHY4L1BhY3NwZWs2aE5vVDdEUGwyUFZWeE1XSVFqenREZVFXSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnAda8HD-xueM0TmoE2ax-qSEsfQZMFC5KboKas.
