
Chocolat noir huile essentielle orange
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (37%)
Saturated fat in high quantity (23%)
Sugars in high quantity (42%)
Salt in low quantity (0.01%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,305.1 kJ (554 kcal) |
| FAT | 37 g |
| Saturated fat | 23 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| Sugars | 42 g |
| Dietary fiber | 8 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.01 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Cocoa | 58 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,305.1 kJ (554 kcal) | ? (554 kcal) | ? |
| FAT | 37 g | 37 g | ? |
| Saturated fat | 23 g | 23 g | ? |
| Carbohydrates | 45 g | 45 g | ? |
| Sugars | 42 g | 42 g | ? |
| Added sugars | ~ 19 g | ? | ~ 19 g |
| Dietary fiber | 8 g | 8 g | ? |
| Proteins | 6.3 g | 6.3 g | ? |
| Salt | 0.01 g | 0.01 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Cocoa | 58 % | 58 % | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,305 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
Unrecognized: en:orange-essential-oil
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:orange-essential-oil
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, less than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 86.8 % |
| Processing | 2.2 % |
| Packaging | 7.6 % |
| Transportation | 2.9 % |
| Distribution | 0.5 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, less than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 93.2 % |
| Processing | 1.0 % |
| Packaging | 3.7 % |
| Transportation | 1.6 % |
| Distribution | 0.1 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| European Union AND NON European Union | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on June 18, 2012 at 7:11:39 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:35:00 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by doc75, ecoscore-impact-estimator, filocheapp, foodvisor, gildubs, jibec, kiliweb, lozere, manu1400, moon-rabbit, mylabelcontributors, neptuno, new-nutrition-bot, nicolas, openchris, openfoodfacts-contributors, packbot, quechoisir, roboto-app, sebleouf, segundo, sioul, teolemon, worldtest, yuka.Rjc4ZFBJRUVnZVVrblBNNDhTdlM4Zko0MzZhM1gwR1dDL2RPSUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvll18CeXd8zPrNkb6mlWQ2MuLCKTLcfdRz9nQD6s.
Source List