
Vin d'Espagne rose
Labels
Health
Nutrition
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,702 kJ (589 kcal) |
| FAT | 12 g |
| Saturated fat | 5 g |
| Carbohydrates | 68 g |
| Sugars | 47 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 6 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 1,702 kJ (589 kcal) | ? (589 kcal) |
| FAT | 12 g | 12 g |
| Saturated fat | 5 g | 5 g |
| Carbohydrates | 68 g | 68 g |
| Sugars | 47 g | 47 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 6 g | 6 g |
| Salt | 0 g | 0 g |
| Sodium | 0 g | 0 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,702 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Wine, rose. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 42.6 % |
| Processing | 3.4 % |
| Packaging | 31.4 % |
| Transportation | 15.7 % |
| Distribution | 5.3 % |
| Consumption | 1.5 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Wine, rose. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 23.5 % |
| Processing | 1.8 % |
| Packaging | 46.5 % |
| Transportation | 25.0 % |
| Distribution | 2.5 % |
| Consumption | 0.5 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 4, 2018 at 8:34:07 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:36:33 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by desaalex8, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, patrickp, roboto-app, tacite, yuka.Ui93YUZhb0l1OXdObXNNa3ppTFo4TlpZekx5d1lIaVNEOXNKSVE9PQ, yuka.WmJKZENhTmJqOXN2aWZFQjNSbjJxOUFsMTdEMlhYNlVLY0VCSWc9PQ.
