
Dés Basilic & Ciboulette
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (32%)
Saturated fat in high quantity (22%)
Sugars in low quantity (2.5%)
Salt in moderate quantity (1.4%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,403.3 kJ (340 kcal) |
| FAT | 32 g |
| Saturated fat | 22 g |
| Carbohydrates | 5.1 g |
| Sugars | 2.5 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 7.8 g |
| Salt | 1.4 g |
| Sodium | 0.56 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 1.01 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,403.3 kJ (340 kcal) | ? (340 kcal) | ? |
| FAT | 32 g | 32 g | ? |
| Saturated fat | 22 g | 22 g | ? |
| Carbohydrates | 5.1 g | 5.1 g | ? |
| Sugars | 2.5 g | 2.5 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 7.8 g | 7.8 g | ? |
| Salt | 1.4 g | 1.4 g | ? |
| Sodium | 0.56 g | 0.56 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 1.01 % | ? | ~ 1.01 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,403 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E14XX - Modified StarchEmulsifierStabiliserThickener
No additive description is available yet.
E200 - Sorbic acidPreservative
SORBIC ACID, or 2,4-hexadienoic acid, is a natural organic compound used as a food preservative. It has the chemical formula CH3(CH)4CO2H.
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
E392 - Extracts of rosemary
No additive description is available yet.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Camembert cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.7 % |
| Processing | 5.0 % |
| Packaging | 4.0 % |
| Transportation | 3.7 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Camembert cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 86.0 % |
| Processing | 4.3 % |
| Packaging | 4.1 % |
| Transportation | 4.8 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 11, 2016 at 9:18:51 AM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 18, 2026 at 12:55:05 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by autorotate-bot, beniben, date-limite-app, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, segundo, yuka.VnFvUVRJNHF0OGNVeGYwRjB6YkgvODlSNHAreWQyKzJJZm83SUE9PQ, yuka.YjRNUEVvY2FwZmd5dWZCdThTalA5dmhyeDU2U2JGaXJFdkFZSVE9PQ, yuka.ZTRrR0M0b2pqZG92Z3NKbnd5UE8xK3hUNFlhVVVVNkdjOGd6SUE9PQ.