
Chips paysanne nature
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (32%)
Saturated fat in moderate quantity (2.6%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in moderate quantity (1.1%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,171.7 kJ (530 kcal) |
| FAT | 32 g |
| Saturated fat | 2.6 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | ~ 1.15 g |
| Proteins | 6.1 g |
| Salt | 1.1 g |
| Sodium | 0.44 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,171.7 kJ (530 kcal) | ? (530 kcal) | ~ 1,512.56 kJ (367 kcal) |
| FAT | 32 g | 32 g | ~ 35.22 g |
| Saturated fat | 2.6 g | 2.6 g | ~ 3.94 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 52 g | 52 g | ~ 10.65 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ~ 0.55 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.12 g | ? | ~ 0.12 g |
| Glucose | ~ 0.24 g | ? | ~ 0.24 g |
| Fructose | ~ 0.19 g | ? | ~ 0.19 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Maltose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | ~ 10.08 g | ? | ~ 10.08 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ~ 1.15 g | ? | ~ 1.15 g |
| Proteins | 6.1 g | 6.1 g | ~ 1.24 g |
| Salt | 1.1 g | 1.1 g | ~ 1.22 g |
| Sodium | 0.44 g | 0.44 g | ~ 0.49 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.23 g | ? | ~ 0.23 g |
| Calcium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Phosphorus | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 2.74 g | ? | ~ 2.74 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 49.96 g | ? | ~ 49.96 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,172 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Potato crisps, "à l'ancienne" (old-fashioned style). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 63.8 % |
| Processing | 19.3 % |
| Packaging | 5.7 % |
| Transportation | 8.7 % |
| Distribution | 2.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Potato crisps, "à l'ancienne" (old-fashioned style). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 54.0 % |
| Processing | 16.6 % |
| Packaging | 12.4 % |
| Transportation | 14.8 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | 100 % | ||
| Total | 100 % |
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on July 13, 2019 at 5:44:03 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 12:05:03 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by gluten-scan, guezguez-majed, inf, kiliweb, misterwhite, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, phs, roboto-app, sle, versgui, yuka.Zkw0TkFhUVByTm80c2Nabi95NkZ4NGw2OXNhUFhseXlMY1FESVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvllN7dN3hr2jvEznVkHS15s7RD4z5e8Fo-qHLaKo.