
Graine de chia noir
Labels
Health
Nutrition
Nutrient levels
Salt in low quantity (0%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ? |
| FAT | ? |
| Saturated fat | ? |
| Carbohydrates | ? |
| Sugars | ? |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | ? |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ? | ? |
| FAT | ? | ? |
| Saturated fat | ? | ? |
| Carbohydrates | ? | ? |
| Sugars | ? | ? |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | ? | ? |
| Salt | 0 g | 0 g |
| Sodium | 0 g | 0 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Ingredients
Ingredients List
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Vegan status unknown
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Seeds, chia, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 91.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 2.7 % |
| Distribution | 1.6 % |
| Consumption | 1.6 % |
Bonuses and maluses
Production system
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Seeds, chia, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 70.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 10.8 % |
| Transportation | 8.5 % |
| Distribution | 1.4 % |
| Consumption | 9.3 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on December 28, 2019 at 9:40:35 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 12:00:12 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by desaalex8, kiliweb, new-nutrition-bot, roboto-app, sebleouf, teolemon, yuka.Rm9FR0Y2bzlocWhTdk1JSHp3emMwZHh4blpHQ1lIS3pJZnM3SVE9PQ.