
Super Smoothie
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.441%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in moderate quantity (5.29%)
Salt in low quantity (0.0275%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 243.17 kJ (44 kcal) |
| FAT | 0.44 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 g |
| Carbohydrates | 10.57 g |
| Sugars | 5.29 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | 3.08 g |
| Proteins | 1.32 g |
| Salt | 0.03 g |
| Sodium | 0.01 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin D | 0 g |
| Vitamin C | 0.02 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.2 g |
| Calcium | 0.04 g |
| Iron | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 98.63 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (227 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 243.17 kJ (44 kcal) | ? (44 kcal) | ? (100 kcal) | ~ 203.74 kJ (48 kcal) |
| FAT | 0.44 g | ? | 1 g | ~ 0.4 g |
| Saturated fat | 0 g | ? | 0 g | ~ 0.03 g |
| Trans fat | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Cholesterol | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 10.57 g | ? | 24 g | ~ 8.48 g |
| Sugars | 5.29 g | ? | 12 g | ~ 7.76 g |
| Added sugars | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.29 g | ? | ? | ~ 0.29 g |
| Glucose | ~ 3.56 g | ? | ? | ~ 3.56 g |
| Fructose | ~ 3.92 g | ? | ? | ~ 3.92 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0.03 g | ? | ? | ~ 0.03 g |
| Maltose | ~ 0.03 g | ? | ? | ~ 0.03 g |
| Starch | 0 g | ? | 0 g | ~ 0.18 g |
| Polyols | ~ 0.09 g | ? | ? | ~ 0.09 g |
| Dietary fiber | 3.08 g | ? | 7 g | ~ 3.02 g |
| Proteins | 1.32 g | ? | 3 g | ~ 1.08 g |
| Salt | 0.03 g | ? | 0.06 g | ~ 0.01 g |
| Sodium | 0.01 g | ? | 0.03 g | ~ 0.01 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | 0.02 g | 21.59 mg | 0.05 g | ~ 0.03 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Minerals | ||||
| Potassium | 0.2 g | ? | 0.45 g | ~ 0.13 g |
| Calcium | 0.04 g | ? | 0.1 g | ~ 0.02 g |
| Phosphorus | ~ 0.02 g | ? | ? | ~ 0.02 g |
| Iron | 0 g | 0.75 mg | 0 g | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.01 g | ? | ? | ~ 0.01 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 98.63 % | ? | ? | ~ 98.63 % |
| Choline | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 84.68 g | ? | ? | ~ 84.68 g |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 243 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Smoothie. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 25.1 % |
| Processing | 25.3 % |
| Packaging | 24.9 % |
| Transportation | 14.3 % |
| Distribution | 8.1 % |
| Consumption | 2.3 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Smoothie. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 20.1 % |
| Processing | 20.9 % |
| Packaging | 23.3 % |
| Transportation | 29.9 % |
| Distribution | 4.9 % |
| Consumption | 0.9 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on June 26, 2019 at 5:38:52 PM UTC by foodvisor .
Last edit on March 18, 2026 at 12:04:29 AM UTC by municorn-calorie-counter-app .
Product page also edited by foodvisor, ire2006, kiliweb, leadweedy, macrofactor, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, packbot, yuka.P55wBM6KR-4IN_WCjZolgSOgTe6wPfoHP1oxog, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvllNdXt7ajRWUJizUnBWA-9WDcKL4POBp-9H3N6s.
Source List
- Foodvisor