
Caramel Rice Crisps
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (1.92%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in high quantity (30.8%)
Salt in moderate quantity (0.475%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,671.15 kJ (385 kcal) |
| FAT | 1.92 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Monounsaturated FAT | 0 g |
| Polyunsaturated FAT | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 g |
| Carbohydrates | 88.46 g |
| Sugars | 30.77 g |
| Added sugars | 30.77 g |
| Starch | 0 g |
| Polyols | 0 g |
| Dietary fiber | 3.85 g |
| Proteins | 3.85 g |
| Salt | 0.48 g |
| Sodium | 0.73 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.15 g |
| Calcium | 0 g |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (26 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,671.15 kJ (385 kcal) | ? (385 kcal) | ? (100 kcal) | ? |
| FAT | 1.92 g | 1.92 g | 0.5 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Monounsaturated FAT | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Polyunsaturated FAT | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Trans fat | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Cholesterol | 0 g | 0 mg | ? | ? |
| Carbohydrates | 88.46 g | 88.46 g | 23 g | ? |
| Sugars | 30.77 g | 30.77 g | 8 g | ? |
| Added sugars | 30.77 g | 30.77 g | 8 g | ~ 17.34 g |
| Starch | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Polyols | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Dietary fiber | 3.85 g | 3.85 g | 1 g | ? |
| Proteins | 3.85 g | 3.85 g | 1 g | ? |
| Salt | 0.48 g | 0.48 g | ? | ? |
| Sodium | 0.73 g | 730.77 mg | 0.19 g | ? |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin E | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin K | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin C | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Minerals | ||||
| Potassium | 0.15 g | 153.85 mg | 0.04 g | ? |
| Calcium | 0 g | 0 mg | ? | ? |
| Phosphorus | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Iron | 0 g | 1.15 mg | 0 g | ? |
| Magnesium | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Zinc | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Copper | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Manganese | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Selenium | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Caffeine | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ? | ~ 0 % |
| Choline | 0 g | 0 g | ? | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,671 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: en:rebaudioside-stevia-leaf-extract, en:to-preserve-freshness
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:rebaudioside-stevia-leaf-extract, en:to-preserve-freshness
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E306 - Tocopherol-rich extract
No additive description is available yet.
E322 - LecithinsAntioxidantEmulsifier
Lecithins are natural compounds commonly used in the food industry as emulsifiers and stabilizers.
Extracted from sources like soybeans and eggs, lecithins consist of phospholipids that enhance the mixing of oil and water, ensuring smooth textures in various products like chocolates, dressings, and baked goods.
They do not present any known health risks.
E322i - LecithinAntioxidantEmulsifier
Lecithins are natural compounds commonly used in the food industry as emulsifiers and stabilizers.
Extracted from sources like soybeans and eggs, lecithins consist of phospholipids that enhance the mixing of oil and water, ensuring smooth textures in various products like chocolates, dressings, and baked goods.
They do not present any known health risks.
E960 - Steviol glycosidesSweetener
Steviol glycosides are the chemical compounds responsible for the sweet taste of the leaves of the South American plant Stevia rebaudiana (Asteraceae) and the main ingredients (or precursors) of many sweeteners marketed under the generic name stevia and several trade names. They also occur in the related species Stevia phlebophylla (but in no other species of Stevia) and in the plant Rubus chingii (Rosaceae).Steviol glycosides from Stevia rebaudiana have been reported to be between 30 and 320 times sweeter than sucrose, although there is some disagreement in the technical literature about these numbers. They are heat-stable, pH-stable, and do not ferment. Additionally, they do not induce a glycemic response when ingested, because humans can not metabolize stevia. This makes them attractive as natural sugar substitutes for diabetics and other people on carbohydrate-controlled diets. Steviol glycosides stimulate the insulin secretion through potentiation of the β-cell, preventing high blood glucose after a meal. The acceptable daily intake (ADI) for steviol glycosides, expressed as steviol equivalents, has been established to be 4 mg/kg body weight/day, and is based on no observed effects of a 100 fold higher dose in a rat study.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on November 24, 2019 at 4:04:09 AM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:15:52 PM UTC by foodiq .
Product page also edited by foodiq, inf, kiliweb, macrofactor, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, org-database-usda, roboto-app, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlkMaaeP1-zz7Oj3viGSs7PaTda3Uc8BLzLfQE6o, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnVnDuHzrhTUCDXRvxeHwN3XEL6zUdp2-NLHbas, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlndYVNWP-S3eN0bms0eRnvyoNr3sOul5w7jGDqs.
Source List
- database-usda