
Michelob ultra
Labels
Health
Nutrition
Nutri-Score label
Nutrient levels for 100 g
Nutrition Facts
| Nutrition Facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ? |
| Fat | ? |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | ? |
| Sugars | 0 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | ? |
| Salt | ? |
| Sodium | ? |
Ingredients
Ingredients List
Ingredient Information
Food Processing
NOVA Group label
NOVA group is not computed for this product.
The NOVA classification assigns food products into 4 groups based on their degree of processing:
- Unprocessed or minimally processed foods
- Processed culinary ingredients
- Processed foods
- Ultra-processed food and drink products
Ingredients analysis
Palm oil free
Palm oil content unknown
Unrecognized ingredients: en:alc, en:vol, en:brewed-and-anheuser-busch, en:si-louis-mo
Vegan
Vegan status unknown
Unrecognized ingredients: en:alc, en:vol, en:brewed-and-anheuser-busch, en:si-louis-mo
Vegetarian
Vegetarian status unknown
Unrecognized ingredients: en:alc, en:vol, en:brewed-and-anheuser-busch, en:si-louis-mo
Additives
Environment
Environmental score label
Carbon footprint
No carbon footprint data is available for this product.
Packaging
No packaging information provided.
Transportation and origins
Origins of ingredients
No origin information provided.
Manufacturing places
No manufacturing place information provided.
Environmental labels
No environmental labels identified.
Data Source
Product added on September 19, 2015 at 7:26:27 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 10, 2022 at 2:50:00 AM UTC by ecoscore-impact-estimator .
Product page also edited by boudeffa, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvllZVDNWB82v5a0PRvlDVyo6OLYawYdxv8LfrGao, teolemon, kiliweb, ecoscore-impact-estimator, openfoodfacts-contributors.