
Crevettes nordiques sauvages
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (1.3%)
Saturated fat in low quantity (0.3%)
Sugars in low quantity (0%)
Salt in high quantity (1.7%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 422 kJ (100 kcal) |
| FAT | 1.3 g |
| Saturated fat | 0.3 g |
| Carbohydrates | 1 g |
| Sugars | 0 g |
| Dietary fiber | 0.5 g |
| Proteins | 21 g |
| Salt | 1.7 g |
| Sodium | 0.68 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 422 kJ (100 kcal) | 422 kJ (100 kcal) | ~ 415.8 kJ (98 kcal) |
| FAT | 1.3 g | 1.3 g | ~ 0.83 g |
| Saturated fat | 0.3 g | 0.3 g | ~ 0.19 g |
| Cholesterol | ~ 0.15 g | ? | ~ 0.15 g |
| Carbohydrates | 1 g | 1 g | ~ 3.18 g |
| Sugars | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Glucose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fructose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Maltose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 0.5 g | 0.5 g | ~ 0 g |
| Proteins | 21 g | 21 g | ~ 19.5 g |
| Salt | 1.7 g | 1.7 g | ~ 1.1 g |
| Sodium | 0.68 g | 0.68 g | ~ 0.44 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.28 g | ? | ~ 0.28 g |
| Calcium | ~ 0.08 g | ? | ~ 0.08 g |
| Phosphorus | ~ 0.19 g | ? | ~ 0.19 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 73.56 g | ? | ~ 73.56 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 422 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: fr:pechee-au-chalut-en-atlantique-nord-ouest, fr:atlantique-nord-est, fr:e, fr:dans-l-est, fr:en-mer-de-barents, fr:spitzberg-et-ile-aux-ours, fr:pour-connaitre-l, fr:se-referer-au-pave-de-marquage
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: fr:e, fr:dans-l-est, fr:en-mer-de-barents, fr:spitzberg-et-ile-aux-ours, fr:pour-connaitre-l, fr:se-referer-au-pave-de-marquage
Contains non-vegetarian ingredients.
Unrecognized: fr:e, fr:dans-l-est, fr:en-mer-de-barents, fr:spitzberg-et-ile-aux-ours, fr:pour-connaitre-l, fr:se-referer-au-pave-de-marquage
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Shrimp, frozen, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 94.2 % |
| Processing | 2.3 % |
| Packaging | 0.2 % |
| Transportation | 2.4 % |
| Distribution | 0.5 % |
| Consumption | 0.3 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Shrimp, frozen, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 89.9 % |
| Processing | 3.9 % |
| Packaging | 0.6 % |
| Transportation | 5.0 % |
| Distribution | 0.4 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Greenland | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on November 23, 2017 at 6:12:52 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:45:08 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by autorotate-bot, carrefour, chevalstar, driveoff, ecoscore-impact-estimator, foodless, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, org-carrefour, roboto-app, teolemon, yuka.WWFBRVB2OCs5dklYa2Zkbi9BL1lwdEpXMXBMemVXT1VOUGdZSVE9PQ.
Source List
- Carrefour
- carrefour