
Melange d'epices Indien Epicea, pot de
Labels
Health
Nutrition
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (5.9%)
Saturated fat in low quantity (0.4%)
Sugars in low quantity (4.4%)
Salt in high quantity (23.1%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 706.2 kJ (232 kcal) |
| FAT | 5.9 g |
| Saturated fat | 0.4 g |
| Carbohydrates | 20.5 g |
| Sugars | 4.4 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 8.2 g |
| Salt | 23.1 g |
| Sodium | 9.24 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 68.45 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 706.2 kJ (232 kcal) | ? (232 kcal) | ? |
| FAT | 5.9 g | 5.9 g | ? |
| Saturated fat | 0.4 g | 0.4 g | ? |
| Carbohydrates | 20.5 g | 20.5 g | ? |
| Sugars | 4.4 g | 4.4 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 8.2 g | 8.2 g | ? |
| Salt | 23.1 g | 23.1 g | ? |
| Sodium | 9.24 g | 9.24 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 68.45 % | ? | ~ 68.45 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 706 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
Unrecognized: en:mustard
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:mustard
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Mix of 4 spices. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 74.4 % |
| Processing | 2.9 % |
| Packaging | 16.0 % |
| Transportation | 6.1 % |
| Distribution | 0.6 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Mix of 4 spices. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 67.0 % |
| Processing | 4.0 % |
| Packaging | 21.9 % |
| Transportation | 6.9 % |
| Distribution | 0.3 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 30, 2018 at 6:12:27 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:07:37 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by freezermod, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, sebleouf, yuka.Ylp4YUVhTWZqNklveS9NZm9TcUkydWgrK2JDVFdUT0hKZGNxSVE9PQ.