
6 œufs bio de poules élevées en plein air
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (9.86%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in low quantity (0.22%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 592.62 kJ (142 kcal) |
| FAT | 9.86 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| Sugars | 0.22 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 12.6 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 592.62 kJ (142 kcal) | ? (142 kcal) | ? |
| FAT | 9.86 g | 9.86 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 0.8 g | 0.8 g | ? |
| Sugars | 0.22 g | 0.22 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 12.6 g | 12.6 g | ? |
| Salt | 0 g | 0 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 593 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: fr:code-0-sur-l-oeuf
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: fr:code-0-sur-l-oeuf
Vegetarian status unknown
Unrecognized: fr:code-0-sur-l-oeuf
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Egg, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 88.5 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 4.0 % |
| Transportation | 5.6 % |
| Distribution | 0.9 % |
| Consumption | 1.3 % |
Bonuses and maluses
Production system
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Egg, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 79.3 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 5.8 % |
| Transportation | 10.1 % |
| Distribution | 0.5 % |
| Consumption | 4.3 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Declared origins
Forest footprint
Forest footprint
Ingredients linked to forest pressure
| Ingredient | Type | Percent in product | Forest footprint |
|---|---|---|---|
| Free Range Chicken Eggs | Oeufs Bio | 75.00 % | 0.01 |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 16, 2018 at 4:58:42 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 12:04:10 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, littlecoffe, musarana, mylabelcontributors, new-nutrition-bot, openchris, openfoodfacts-contributors, yuka.WXFZZERwOHJ0K012cThVQTN3amZ3djE3K01lYlFrcTFPL284SVE9PQ, yuka.YllBTVA2Z0RsdXNzcS8wRTFRM0o2UFlrbVpyNGNreTBjUEF1SVE9PQ.