
Pâte Brisée Beurre
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (18%)
Saturated fat in high quantity (12%)
Sugars in low quantity (1.3%)
Salt in moderate quantity (0.83%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 1,422 kJ (340 kcal) |
| FAT | 18 g |
| Saturated fat | 12 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| Sugars | 1.3 g |
| Dietary fiber | 2.3 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.83 g |
| Sodium | 0.33 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.42 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 1,422 kJ (340 kcal) | 1,422 kJ (340 kcal) | ~ 1,367.56 kJ (328 kcal) |
| FAT | 18 g | 18 g | ~ 19.75 g |
| Saturated fat | 12 g | 12 g | ~ 12.86 g |
| Cholesterol | ~ 0.05 g | ? | ~ 0.05 g |
| Carbohydrates | 38 g | 38 g | ~ 31.39 g |
| Sugars | 1.3 g | 1.3 g | ~ 0.93 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.27 g | ? | ~ 0.27 g |
| Glucose | ~ 0.06 g | ? | ~ 0.06 g |
| Fructose | ~ 0.06 g | ? | ~ 0.06 g |
| Galactose | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Lactose | ~ 0.24 g | ? | ~ 0.24 g |
| Maltose | ~ 0.48 g | ? | ~ 0.48 g |
| Starch | ~ 26.93 g | ? | ~ 26.93 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 2.3 g | 2.3 g | ~ 3.09 g |
| Proteins | 6.6 g | 6.6 g | ~ 4.53 g |
| Salt | 0.83 g | 0.83 g | ~ 0.44 g |
| Sodium | 0.33 g | 0.33 g | ~ 0.16 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.13 g | ? | ~ 0.13 g |
| Calcium | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Phosphorus | ~ 0.11 g | ? | ~ 0.11 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.04 g | ? | ~ 0.04 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 8.96 g | ? | ~ 8.96 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.42 % | ? | ~ 0.42 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 40.32 g | ? | ~ 40.32 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,422 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Short crust pastry, pure butter, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 64.9 % |
| Processing | 9.6 % |
| Packaging | 8.0 % |
| Transportation | 5.7 % |
| Distribution | 2.5 % |
| Consumption | 9.3 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Short crust pastry, pure butter, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 69.6 % |
| Processing | 5.1 % |
| Packaging | 13.3 % |
| Transportation | 8.2 % |
| Distribution | 1.2 % |
| Consumption | 2.6 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on May 8, 2018 at 5:10:58 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 12:04:59 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by autorotate-bot, biobleud, biologik, desaalex8, desan, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, yuka.WnFJUUxidytwcWttdHYwMS9EbmtvODhsNkkzd1lrNlFLczRWSVE9PQ, yuka.ZklZU0w0OHVqNmtJZ3NOaTFDL053L2xuM2NXTlhVR1JkZXdmSWc9PQ.