
Riz de Camargue long complet etuve
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (2%)
Saturated fat in low quantity (1%)
Sugars in low quantity (0%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,516.2 kJ (360 kcal) |
| FAT | 2 g |
| Saturated fat | 1 g |
| Carbohydrates | 75 g |
| Sugars | 0 g |
| Dietary fiber | 3.9 g |
| Proteins | 8 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 1,516.2 kJ (360 kcal) | ? (360 kcal) |
| FAT | 2 g | 2 g |
| Saturated fat | 1 g | 1 g |
| Carbohydrates | 75 g | 75 g |
| Sugars | 0 g | 0 g |
| Dietary fiber | 3.9 g | 3.9 g |
| Proteins | 8 g | 8 g |
| Salt | 0 g | 0 g |
| Sodium | 0 g | 0 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,516 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 89.5 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 0.7 % |
| Transportation | 8.4 % |
| Distribution | 1.3 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 79.7 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 1.9 % |
| Transportation | 17.1 % |
| Distribution | 1.0 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 2, 2019 at 11:42:53 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:04:04 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, sebleouf, segundo, spotter, yuka.WWJna052MVEvT2dIb3NZQTFSZlJwOTBvMTdpU0EwZW1GL0l2SVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvll1Ccfj782reKTP5uxSZw9mNE7e3Ro50wYn1MKs.
