
Riz de Camargue rond blanc spécial risotto
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.9%)
Saturated fat in low quantity (0.2%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in low quantity (0.005%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,478.8 kJ (348 kcal) |
| FAT | 0.9 g |
| Saturated fat | 0.2 g |
| Carbohydrates | 77.6 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | 0.7 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.01 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,478.8 kJ (348 kcal) | ? (348 kcal) | ? |
| FAT | 0.9 g | 0.9 g | ? |
| Saturated fat | 0.2 g | 0.2 g | ? |
| Carbohydrates | 77.6 g | 77.6 g | ? |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 0.7 g | 0.7 g | ? |
| Proteins | 7.1 g | 7.1 g | ? |
| Salt | 0.01 g | 0.01 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,479 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: fr:cuisson-a-la-creole, fr:verser-un-volume-de-riz-dans-10-volumes-d-eau-bouillante, fr:laisser-cuire-a-petits-bouillons, fr:egoutter-et-servir
Vegan status unknown
Unrecognized: fr:verser-un-volume-de-riz-dans-10-volumes-d-eau-bouillante, fr:laisser-cuire-a-petits-bouillons, fr:egoutter-et-servir
Vegetarian status unknown
Unrecognized: fr:verser-un-volume-de-riz-dans-10-volumes-d-eau-bouillante, fr:laisser-cuire-a-petits-bouillons, fr:egoutter-et-servir
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 89.5 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 0.7 % |
| Transportation | 8.4 % |
| Distribution | 1.3 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Rice, parboiled, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 79.7 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 1.9 % |
| Transportation | 17.1 % |
| Distribution | 1.0 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 7, 2018 at 9:25:16 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:06:38 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, sebleouf, yuka.ZDY4Z0U2MGZnTnRYbE1adjJqRFQ0YzFZM0xXb2NtTzlEZWtqSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlhcfWfDS_DLkaTDmvESpm_KXfob3X9wq2oaqNqs, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnEcav_wviKZHSf4kmaKyuiUAb3pb4p4_qqiaao, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnZ7DdqGmR3BaTvtmH2Ow-28IcW4QNBsxYX4Mqg.