
Nectar Banane Spring Valley 1 L
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.6%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in high quantity (12.4%)
Salt in low quantity (0.01%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 280 kJ (53 kcal) |
| FAT | 0.6 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 13.8 g |
| Sugars | 12.4 g |
| Dietary fiber | 1.2 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | < 0.01 g |
| Sodium | < 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 25 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 ml | As sold Per 100 ml (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 280 kJ (53 kcal) | ? (53 kcal) | ? |
| FAT | 0.6 g | 0.6 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 13.8 g | 13.8 g | ? |
| Sugars | 12.4 g | 12.4 g | ? |
| Added sugars | ~ 6.2 g | ? | ~ 6.2 g |
| Dietary fiber | 1.2 g | 1.2 g | ? |
| Proteins | 0.8 g | 0.8 g | ? |
| Salt | < 0.01 g | < 0.01 g | ? |
| Sodium | < 0 g | < 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 25 % | ? | ~ 25 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 280 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
E300 - Ascorbic acidAntioxidantSequestrant
No additive description is available yet.
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Banana nectar. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 32.5 % |
| Processing | 8.5 % |
| Packaging | 34.8 % |
| Transportation | 19.2 % |
| Distribution | 5.0 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Banana nectar. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 25.0 % |
| Processing | 12.5 % |
| Packaging | 29.3 % |
| Transportation | 30.8 % |
| Distribution | 2.4 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on November 16, 2017 at 6:24:36 PM UTC by nicolas97 .
Last edit on March 17, 2026 at 10:39:36 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by beniben, kiliweb, new-nutrition-bot, nicolas97, openfoodfacts-contributors, packbot, quechoisir, roboto-app, sebleouf, yuka.WjdKY0RxMG92dXNLZzhCbjh5N2MwSTVxbDV1MlF6anFCdmNZSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlk8eaMb7um6ZBRPnyR22n4fVdaK4U-NSzKT5M6g.