
Dattes Deglet Nour
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.5%)
Saturated fat in low quantity (0.01%)
Sugars in high quantity (59.1%)
Salt in low quantity (0.01%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 1,188 kcal (284 kcal) |
| FAT | 0.5 g |
| Saturated fat | 0.01 g |
| Carbohydrates | 64.5 g |
| Sugars | 59.1 g |
| Dietary fiber | 8.5 g |
| Proteins | 2.3 g |
| Salt | 0.01 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 4,971 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Date, pulp and peel, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 87.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 6.7 % |
| Transportation | 4.7 % |
| Distribution | 1.4 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Date, pulp and peel, dried. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 83.2 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 10.2 % |
| Transportation | 5.9 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Tunisia | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on May 18, 2018 at 5:19:24 PM UTC by kiliweb .
Last edit on October 16, 2025 at 5:16:09 PM UTC by moon-rabbit .
Product page also edited by kiliweb, moon-rabbit, openfoodfacts-contributors, roboto-app, wortelvreter, yuka.WGJBNEtMb3YvOFlxdDh3dzdEWHZwK05VNVkrQ1FrS1dFc1pLSUE9PQ, yuka.Wm9zY0dxVXdtK2d2dXM4Ni9qYloyZXRIMllHNFowR3RMcmMvSUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlk9FX8DFpCDEPDztx06544-uDsOzfOgsu7L_Oas, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmV1V4veqwruEzrTk0Ouyt6fCMWwPchj49LeEqo.
