
Tropicana réveil fruité 1 L
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in high quantity (11%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 ml |
|---|---|
| Energy | 216 kJ (51 kcal) |
| FAT | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 11 g |
| Sugars | 11 g |
| Dietary fiber | 1.1 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Vitamins | |
| Vitamin C | 0.01 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 ml | As sold Per 100 ml (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 216 kJ (51 kcal) | 216 kJ (51 kcal) | ? |
| FAT | 0 g | 0 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 11 g | 11 g | ? |
| Sugars | 11 g | 11 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 1.1 g | 1.1 g | ? |
| Proteins | 0.6 g | 0.6 g | ? |
| Salt | 0 g | 0 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Vitamins | |||
| Vitamin C | 0.01 g | 0.01 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % | ? | ~ 100 % |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 216 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
No non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Mixed fruits juice, pure juice. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 60.7 % |
| Processing | 2.9 % |
| Packaging | 14.6 % |
| Transportation | 15.6 % |
| Distribution | 4.8 % |
| Consumption | 1.3 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Mixed fruits juice, pure juice. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 26.0 % |
| Processing | 10.1 % |
| Packaging | 19.5 % |
| Transportation | 39.5 % |
| Distribution | 4.1 % |
| Consumption | 0.8 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on April 15, 2016 at 10:26:29 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 18, 2026 at 12:18:37 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by autorotate-bot, ecoscore-impact-estimator, fabe56, foodless, foodvisor, keltair, keragui, kiliweb, macrofactor, morgane-gillet, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, org-pepsico-france, packbot, roboto-app, segundo, yuka.RnBrUFBZb3dpYWtVaHRvWTBpeU4zODlsMjVEeVhVbVpNZnNvSVE9PQ, yuka.SDRFcVNaZ2lxT01IbDhabDVBS044K2hiNnNLamVteU1JT2MrSUE9PQ, yuka.U0tZeEtyOFQvT0ZhcGNBVHp6elU0TmR6NDhEeVcwU3JjdklzSVE9PQ, yuka.U3F3SE40WUlpTWNneXYwTzF3NzI1K2d2eTdpdUREbXljckpOSVE9PQ, yuka.UWJnaE1LMCtwNlpYbHMwUzFBT0U1ZUo3NUxtREJFZVdDODFNSVE9PQ, yuka.UXBFQUNyWmVtcUJTZ3NGbjBSNkpvLzk2NUpYNEJqdnVEcm9WSWc9PQ, yuka.UkxnZE1wWXhnK2d6dTg4SG93UE04WXgvMTRlUmJXVzNEOXBNSVE9PQ, yuka.V0tVU0dxOWUrUFpWd3N3UDN3dkgrc3Q3OTUrUFYwKytBYkVqSVE9PQ, yuka.Vi9CZEhhTW1uZVF2dWZRLzBVMkwvdjk2K1k2MmVWT3dFZFFlSVE9PQ, yuka.YmFjOExMVXpsNmNwb01RWjBTTGt5UHQ4eFk2UlpIKzdOdEk4SUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlhBBUcvDjBPHJRjgnkeiydGCJZO0StVO4Jbjbqs.
Source List
- pepsico-france