
Confiture de Savoie
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in low quantity (0.3%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in high quantity (52.5%)
Salt in low quantity (0.1%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,027.02 kJ (243 kcal) |
| FAT | 0.3 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 59.3 g |
| Sugars | 52.5 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 0.46 g |
| Salt | 0.1 g |
| Sodium | 0.04 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,027.02 kJ (243 kcal) | ? (243 kcal) | ? |
| FAT | 0.3 g | 0.3 g | ? |
| Saturated fat | 0 g | 0 g | ? |
| Carbohydrates | 59.3 g | 59.3 g | ? |
| Sugars | 52.5 g | 52.5 g | ? |
| Added sugars | ~ 18.75 g | ? | ~ 18.75 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 0.46 g | 0.46 g | ? |
| Salt | 0.1 g | 0.1 g | ? |
| Sodium | 0.04 g | 0.04 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,027 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Unrecognized: fr:mures-epepinees
Vegan status unknown
Unrecognized: fr:mures-epepinees
Vegetarian status unknown
Unrecognized: fr:mures-epepinees
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E440 - PectinsEmulsifierStabiliserThickener
Pectins (E440) are natural carbohydrates, predominantly found in fruits, that act as gelling agents in the food industry, creating the desirable jelly-like texture in jams, jellies, and marmalades.
Pectins stabilize and thicken various food products, such as desserts, confectioneries, and beverages, ensuring a uniform consistency and quality.
Recognized as safe by various health authorities, pectins have been widely used without notable adverse effects when consumed in typical dietary amounts.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Jam, strawberry. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 57.7 % |
| Processing | 10.5 % |
| Packaging | 20.5 % |
| Transportation | 8.5 % |
| Distribution | 1.8 % |
| Consumption | 0.9 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Jam, strawberry. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 28.0 % |
| Processing | 9.0 % |
| Packaging | 42.5 % |
| Transportation | 18.5 % |
| Distribution | 1.5 % |
| Consumption | 0.4 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 19, 2018 at 11:51:51 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:10:04 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by chanyty, kiliweb, moon-rabbit, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, resano, roboto-app, yuka.K45jANm3FfMgLsvT3pow2wikPri_JNQDOnsPog, yuka.SEoxYk42MGFvTm9IdU1RY3BRTEp4dmw2LzhlN1pIbU5GZmMySVE9PQ.