
Chocolat noir amande physalis
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (40%)
Saturated fat in high quantity (20%)
Sugars in high quantity (28%)
Salt in low quantity (0.05%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,366.3 kJ (572 kcal) |
| FAT | 40 g |
| Saturated fat | 20 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| Sugars | 28 g |
| Dietary fiber | 9 g |
| Proteins | 9.9 g |
| Salt | 0.05 g |
| Sodium | 0.02 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 5 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,366.3 kJ (572 kcal) | ? (572 kcal) | ~ 826.6 kJ (197 kcal) |
| FAT | 40 g | 40 g | ~ 61.22 g |
| Saturated fat | 20 g | 20 g | ~ 0.59 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 38 g | 38 g | ~ 28.18 g |
| Sugars | 28 g | 28 g | ~ 27.62 g |
| Added sugars | ~ 27 g | ? | ~ 27 g |
| Sucrose | ~ 27.6 g | ? | ~ 27.6 g |
| Glucose | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Fructose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Maltose | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Starch | ~ 0.12 g | ? | ~ 0.12 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 9 g | 9 g | ~ 1.48 g |
| Proteins | 9.9 g | 9.9 g | ~ 2.93 g |
| Salt | 0.05 g | 0.05 g | ~ 0.01 g |
| Sodium | 0.02 g | 0.02 g | ~ 0 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.1 g | ? | ~ 0.1 g |
| Calcium | ~ 0.03 g | ? | ~ 0.03 g |
| Phosphorus | ~ 0.07 g | ? | ~ 0.07 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.04 g | ? | ~ 0.04 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 5 % | ? | ~ 5 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 0.77 g | ? | ~ 0.77 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,366 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, with dried fruits (nuts, almonds, raisin, praline). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 83.4 % |
| Processing | 2.7 % |
| Packaging | 9.6 % |
| Transportation | 3.6 % |
| Distribution | 0.6 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, with dried fruits (nuts, almonds, raisin, praline). Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 90.2 % |
| Processing | 1.4 % |
| Packaging | 5.3 % |
| Transportation | 2.3 % |
| Distribution | 0.2 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Unknown | 55 % | High |
| Peru | 45 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on September 12, 2019 at 1:25:24 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:29:28 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, moon-rabbit, new-nutrition-bot, quechoisir, roboto-app, teolemon, yuka.VzZ3SFRZcGZwZGdXZ1BBejh5akY0c2tyeXIybkFtcUdDZWM0SVE9PQ.