
Chocolat au Lait Bio
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (37%)
Saturated fat in high quantity (23%)
Sugars in high quantity (49%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,371.8 kJ (570 kcal) |
| FAT | 37 g |
| Saturated fat | 23 g |
| Carbohydrates | 50 g |
| Sugars | 49 g |
| Dietary fiber | 2.1 g |
| Proteins | 8 g |
| Salt | 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Cocoa | 36 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,371.8 kJ (570 kcal) | ? (570 kcal) | ~ 1,438 kJ (340 kcal) |
| FAT | 37 g | 37 g | ~ 20.36 g |
| Saturated fat | 23 g | 23 g | ~ 3.46 g |
| Cholesterol | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Carbohydrates | 50 g | 50 g | ~ 67.5 g |
| Sugars | 49 g | 49 g | ~ 67.38 g |
| Added sugars | ~ 60 g | ? | ~ 60 g |
| Sucrose | ~ 59.88 g | ? | ~ 59.88 g |
| Glucose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fructose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 7.5 g | ? | ~ 7.5 g |
| Maltose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 2.1 g | 2.1 g | ~ 0 g |
| Proteins | 8 g | 8 g | ~ 5.48 g |
| Salt | 0 g | 0 g | ~ 0.18 g |
| Sodium | 0 g | 0 g | ~ 0.07 g |
| Alcohol | ~ 1.65 % vol | ? | ~ 1.65 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.25 g | ? | ~ 0.25 g |
| Calcium | ~ 0.19 g | ? | ~ 0.19 g |
| Phosphorus | ~ 0.16 g | ? | ~ 0.16 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Cocoa | 36 % | 36 % | ? |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 3.81 g | ? | ~ 3.81 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,372 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Milk chocolate bar. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 85.1 % |
| Processing | 2.2 % |
| Packaging | 9.4 % |
| Transportation | 2.7 % |
| Distribution | 0.6 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Milk chocolate bar. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 91.3 % |
| Processing | 1.1 % |
| Packaging | 5.6 % |
| Transportation | 1.9 % |
| Distribution | 0.2 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on September 15, 2016 at 1:51:19 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:34:52 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by camillem, ecoscore-impact-estimator, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, segundo, vmeurisse, yuka.WUt3dEFmeGRqTmdZaHZFbThUcnE0Y2hTM3FTVmZVQ2xjTnNjSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlm0WVvz6jW7HHkblwGHWx_vfCcTCXe9OwZSrN6g.