
Chocolat Noir 90% Bio
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (49%)
Saturated fat in high quantity (30%)
Sugars in moderate quantity (11%)
Salt in low quantity (0.02%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 2,459 kJ (595 kcal) |
| FAT | 49 g |
| Saturated fat | 30 g |
| Carbohydrates | 18 g |
| Sugars | 11 g |
| Dietary fiber | 15.9 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.02 g |
| Sodium | 0.01 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Cocoa | 90 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 2,459 kJ (595 kcal) | 2,459 kJ (595 kcal) | ~ 93.5 kJ (22 kcal) |
| FAT | 49 g | 49 g | ~ 94.5 g |
| Saturated fat | 30 g | 30 g | ~ 0 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 18 g | 18 g | ~ 5.49 g |
| Sugars | 11 g | 11 g | ~ 5.49 g |
| Added sugars | ~ 5.5 g | ? | ~ 5.5 g |
| Sucrose | ~ 5.49 g | ? | ~ 5.49 g |
| Glucose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fructose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Maltose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 15.9 g | 15.9 g | ~ 0 g |
| Proteins | 12.5 g | 12.5 g | ~ 0 g |
| Salt | 0.02 g | 0.02 g | ~ 0 g |
| Sodium | 0.01 g | 0.01 g | ~ 0 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Calcium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Phosphorus | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Cocoa | 90 % | 90 % | ? |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,459 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, less than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 86.8 % |
| Processing | 2.2 % |
| Packaging | 7.6 % |
| Transportation | 2.9 % |
| Distribution | 0.5 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, less than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 93.2 % |
| Processing | 1.0 % |
| Packaging | 3.7 % |
| Transportation | 1.6 % |
| Distribution | 0.1 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | |||
| Metal | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Ecuador | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on December 2, 2016 at 4:41:59 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 11:07:02 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by albann, aleene, b-alex, bot-tags-and-languages, ecoscore-impact-estimator, filou42, guezguez-majed, kiliweb, label-biopartenaire, marmotte73, moon-rabbit, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, quechoisir, ramses16, raphael0202, roboto-app, scanbot, sebleouf, segundo, tom360, yuka.U0tJY0hvOFA5NkVGdWN3RitUWFkyZEo3NG9UMVF6S2JDc2dOSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnJ1A4vQjjnWNU3Tp2SH_fS1A8DmZIlO6LjeLKg.
Source List
- Ekoplaza
- label-biopartenaire