
Chocolat Noir Aux Eclats de Fèves de Cacao Caramélisés Bio
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (42%)
Saturated fat in high quantity (26%)
Sugars in high quantity (31%)
Salt in low quantity (0.01%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,375.7 kJ (573 kcal) |
| FAT | 42 g |
| Saturated fat | 26 g |
| Carbohydrates | 35 g |
| Sugars | 31 g |
| Dietary fiber | 10.7 g |
| Proteins | 8.3 g |
| Salt | 0.01 g |
| Sodium | 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Cocoa | 70 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,375.7 kJ (573 kcal) | ? (573 kcal) | ? |
| FAT | 42 g | 42 g | ? |
| Saturated fat | 26 g | 26 g | ? |
| Carbohydrates | 35 g | 35 g | ? |
| Sugars | 31 g | 31 g | ? |
| Added sugars | ~ 23.5 g | ? | ~ 23.5 g |
| Dietary fiber | 10.7 g | 10.7 g | ? |
| Proteins | 8.3 g | 8.3 g | ? |
| Salt | 0.01 g | 0.01 g | ? |
| Sodium | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Cocoa | 70 % | 70 % | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,376 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, more than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 86.8 % |
| Processing | 2.2 % |
| Packaging | 7.6 % |
| Transportation | 2.9 % |
| Distribution | 0.5 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dark chocolate bar, more than 70% cocoa. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 93.2 % |
| Processing | 1.0 % |
| Packaging | 3.7 % |
| Transportation | 1.6 % |
| Distribution | 0.1 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | |||
| Metal | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on April 18, 2016 at 8:40:14 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:34:31 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by camillem, ecoscore-impact-estimator, fiuzzy, gildubs, judicael-d, kiliweb, laura-chaud, moon-rabbit, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, quechoisir, roboto-app, segundo, worldtest, youplaboum, yuka.RjdnY1NxbFFnNlFFbGRza3poYUk2dlJaL1lhb1pUbXZFUFUzSVE9PQ, yuka.ZksxWUM0WllyS1FrbmNjWW9CVHp3OTFFenBtN1lVS3BEdU1YSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmwca8XUhxPEMhjUwG7X6onXIsXwP4FW4IqrLKs.