
Mont d'or
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (24%)
Saturated fat in high quantity (17%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in moderate quantity (1.5%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,185.5 kJ (286 kcal) |
| FAT | 24 g |
| Saturated fat | 17 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | ~ 0 g |
| Proteins | 17 g |
| Salt | 1.5 g |
| Sodium | 0.6 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,185.5 kJ (286 kcal) | ? (286 kcal) | ~ 145.78 kJ (34 kcal) |
| FAT | 24 g | 24 g | ~ 0.19 g |
| Saturated fat | 17 g | 17 g | ~ 0.11 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g | 0.5 g | ~ 4.92 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ~ 4.86 g |
| Added sugars | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Glucose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fructose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Galactose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Lactose | ~ 4.86 g | ? | ~ 4.86 g |
| Maltose | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Polyols | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Proteins | 17 g | 17 g | ~ 3.23 g |
| Salt | 1.5 g | 1.5 g | ~ 0.84 g |
| Sodium | 0.6 g | 0.6 g | ~ 0.34 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Vitamin K | 0 g | 0 g | ? |
| Vitamin C | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.15 g | ? | ~ 0.15 g |
| Calcium | ~ 0.12 g | ? | ~ 0.12 g |
| Phosphorus | 0 g | 0 g | ~ 0.1 g |
| Iron | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Magnesium | 0 g | 0 g | ~ 0.01 g |
| Zinc | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Copper | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Manganese | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Selenium | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Caffeine | 0 g | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Choline | 0 g | 0 g | ? |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 89.44 g | ? | ~ 89.44 g |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,186 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Vacherin cheese or Mont d'or cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.2 % |
| Processing | 6.1 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 4.5 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Vacherin cheese or Mont d'or cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 85.2 % |
| Processing | 5.5 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 5.7 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 16, 2019 at 8:09:02 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:04:19 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, laura-chaud, municorn-calorie-counter-app, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, sebleouf, tom1707, yuka.YlB3L09yOGc5dFVibU1FQTV4blhwdngxNTc2SVYwRHBkUFF3SVE9PQ.