
Mont d'or moyen
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (24%)
Saturated fat in high quantity (17%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in moderate quantity (1.5%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,185.5 kJ (266 kcal) |
| FAT | 24 g |
| Saturated fat | 17 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 17 g |
| Salt | 1.5 g |
| Sodium | 0.6 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 1,185.5 kJ (266 kcal) | ? (266 kcal) |
| FAT | 24 g | 24 g |
| Saturated fat | 17 g | 17 g |
| Carbohydrates | 0.5 g | 0.5 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 17 g | 17 g |
| Salt | 1.5 g | 1.5 g |
| Sodium | 0.6 g | 0.6 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,186 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Vacherin cheese or Mont d'or cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.2 % |
| Processing | 6.1 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 4.5 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Vacherin cheese or Mont d'or cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 85.2 % |
| Processing | 5.5 % |
| Packaging | 2.9 % |
| Transportation | 5.7 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Plastic | |||
| Total |
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on December 7, 2018 at 6:07:34 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:04:18 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by date-limite-app, kiliweb, laura-chaud, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, sebleouf, yuka.WEtZY0Mva3FwOEJVby9NaitrbjI4ZlYrMzhHbEFFZXVBdkpBSUE9PQ.
