
Filets fumés de truite fumés huile de colza
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (7.9%)
Saturated fat in low quantity (1.1%)
Sugars in low quantity (0%)
Salt in high quantity (1.82%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 695.2 kJ (162 kcal) |
| FAT | 7.9 g |
| Saturated fat | 1.1 g |
| Carbohydrates | 1 g |
| Sugars | 0 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 22.7 g |
| Salt | 1.83 g |
| Sodium | 0.73 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 695.2 kJ (162 kcal) | ? (162 kcal) | ? |
| FAT | 7.9 g | 7.9 g | ? |
| Saturated fat | 1.1 g | 1.1 g | ? |
| Carbohydrates | 1 g | 1 g | ? |
| Sugars | 0 g | 0 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 22.7 g | 22.7 g | ? |
| Salt | 1.83 g | 1.83 g | ? |
| Sodium | 0.73 g | 0.73 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 695 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Contains non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Sea trout, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 87.9 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 5.4 % |
| Transportation | 5.7 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.2 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Sea trout, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 75.7 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 7.6 % |
| Transportation | 15.9 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Denmark | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on July 26, 2017 at 9:37:57 AM UTC by crgt974 .
Last edit on March 17, 2026 at 10:41:59 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by crgt974, delta74, foodvisor, kiliweb, magasins-u, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, tacite, worldtest, yuka.Ujc0NUhmVWpwc2dVcTgwTThrcm8xWXh0eGNXWWVFS1FGL2MxSVE9PQ, yuka.ZW9ZbkFid0d1TlFJbHNKaS94ak85OTVGenJtdWUyNjhFdFZMSUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmlDcMT8rwPKLS3mvGyi_dyFH5jLc99T8tXlGas.