
Palets Au Citron
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (22.8%)
Saturated fat in high quantity (15.8%)
Sugars in high quantity (23.1%)
Salt in moderate quantity (0.375%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,074.4 kJ (491 kcal) |
| FAT | 22.8 g |
| Saturated fat | 15.8 g |
| Carbohydrates | 66.2 g |
| Sugars | 23.1 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 0.38 g |
| Sodium | 0.15 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 3.13 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,074.4 kJ (491 kcal) | ? (491 kcal) | ? |
| FAT | 22.8 g | 22.8 g | ? |
| Saturated fat | 15.8 g | 15.8 g | ? |
| Carbohydrates | 66.2 g | 66.2 g | ? |
| Sugars | 23.1 g | 23.1 g | ? |
| Added sugars | ~ 15.41 g | ? | ~ 15.41 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 6.2 g | 6.2 g | ? |
| Salt | 0.38 g | 0.38 g | ? |
| Sodium | 0.15 g | 0.15 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 3.13 % | ? | ~ 3.13 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,074 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
No non-vegetarian ingredients.
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Shortbread pastry biscuit. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 77.7 % |
| Processing | 11.0 % |
| Packaging | 5.3 % |
| Transportation | 4.5 % |
| Distribution | 1.6 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Shortbread pastry biscuit. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 78.1 % |
| Processing | 5.9 % |
| Packaging | 8.9 % |
| Transportation | 6.3 % |
| Distribution | 0.8 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 51 % | High |
| Unknown | 49 % | High |
Forest footprint
Forest footprint
Ingredients linked to forest pressure
| Ingredient | Type | Percent in product | Forest footprint |
|---|---|---|---|
| EGG | Oeufs Importés | 2.90 % | 0.00 |
| EGG Yolk Powder | Oeufs Importés | 2.34 % | 0.00 |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on September 1, 2017 at 12:28:15 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:33:59 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by baslad01, ecoscore-impact-estimator, gmlaa, kiliweb, mathi647, new-nutrition-bot, nico-bobsc2a, oliviers, openfoodfacts-contributors, quechoisir, roboto-app, teolemon, thaialagata, yuka.RnE4aVFQOG5uT2dQdjhSazN5alk5ZDByK0syV1IyV1hGODFKSUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvllBpY_aHuBH6EgfmvxKJ6YeML67DaN9V56ahH6o.