
Langres AOP
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (24.6%)
Saturated fat in high quantity (15.9%)
Sugars in low quantity (0.68%)
Salt in moderate quantity (1.4%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,216.03 kJ (293 kcal) |
| FAT | 24.6 g |
| Saturated fat | 15.9 g |
| Carbohydrates | 0.79 g |
| Sugars | 0.68 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 17.2 g |
| Salt | 1.4 g |
| Sodium | 0.56 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 1,216.03 kJ (293 kcal) | ? (293 kcal) |
| FAT | 24.6 g | 24.6 g |
| Saturated fat | 15.9 g | 15.9 g |
| Carbohydrates | 0.79 g | 0.79 g |
| Sugars | 0.68 g | 0.68 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 17.2 g | 17.2 g |
| Salt | 1.4 g | 1.4 g |
| Sodium | 0.56 g | 0.56 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,216 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Langres cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.4 % |
| Processing | 5.5 % |
| Packaging | 3.0 % |
| Transportation | 4.7 % |
| Distribution | 2.0 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Langres cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 85.5 % |
| Processing | 4.7 % |
| Packaging | 3.0 % |
| Transportation | 6.0 % |
| Distribution | 0.8 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Declared packaging
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on April 18, 2018 at 7:40:13 AM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:02:32 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by geodata, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, sebleouf, yuka.WnY0bkVhVUZnS2dQdWNFSDVRSDcrNE1rNDdTT2UyU1dOdEVzSVE9PQ.
