
Langres
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (24.6%)
Saturated fat in high quantity (15.9%)
Sugars in low quantity (0.7%)
Salt in moderate quantity (1.4%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,214.5 kJ (293 kcal) |
| FAT | 24.6 g |
| Saturated fat | 15.9 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| Sugars | 0.7 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 17.2 g |
| Salt | 1.4 g |
| Sodium | 0.56 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,214.5 kJ (293 kcal) | ? (293 kcal) | ? |
| FAT | 24.6 g | 24.6 g | ? |
| Saturated fat | 15.9 g | 15.9 g | ? |
| Carbohydrates | 0.7 g | 0.7 g | ? |
| Sugars | 0.7 g | 0.7 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 17.2 g | 17.2 g | ? |
| Salt | 1.4 g | 1.4 g | ? |
| Sodium | 0.56 g | 0.56 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,215 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: fr:appektion-d-oi-jgir, fr:e-proteger-poids-net, fr:200-grs-fabrication-fermiere-au-lait-cru-ingredierts, fr:laitpresure, fr:rocou-ferrnents-lactiques-24-464550-0001-44-des-barraques-52500-genevrieres-avant-le-22-01-18
Vegan status unknown
Unrecognized: fr:e-proteger-poids-net, fr:laitpresure, fr:rocou-ferrnents-lactiques-24-464550-0001-44-des-barraques-52500-genevrieres-avant-le-22-01-18
Vegetarian status unknown
Unrecognized: fr:e-proteger-poids-net, fr:laitpresure, fr:rocou-ferrnents-lactiques-24-464550-0001-44-des-barraques-52500-genevrieres-avant-le-22-01-18
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E160b - AnnattoColour
No additive description is available yet.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Langres cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.4 % |
| Processing | 5.5 % |
| Packaging | 3.0 % |
| Transportation | 4.7 % |
| Distribution | 2.0 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Langres cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 85.5 % |
| Processing | 4.7 % |
| Packaging | 3.0 % |
| Transportation | 6.0 % |
| Distribution | 0.8 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 18, 2018 at 6:47:13 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:02:31 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by ecoscore-impact-estimator, geodata, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, sebleouf, yuka.UjdCWkVKNVIvdE13bDh3Ni95emMrOXQ0K0xXN1VtbnNMZEVUSVE9PQ.