
Galettes croustillantes
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (22%)
Saturated fat in high quantity (11%)
Sugars in high quantity (31%)
Salt in moderate quantity (0.6%)
Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 2,005.7 kJ (483 kcal) |
| FAT | 22 g |
| Saturated fat | 11 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| Sugars | 31 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 6.1 g |
| Salt | 0.6 g |
| Sodium | 0.24 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 2,005.7 kJ (483 kcal) | ? (483 kcal) | ? |
| FAT | 22 g | 22 g | ? |
| Saturated fat | 11 g | 11 g | ? |
| Carbohydrates | 64 g | 64 g | ? |
| Sugars | 31 g | 31 g | ? |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Dietary fiber | ? | ? | ? |
| Proteins | 6.1 g | 6.1 g | ? |
| Salt | 0.6 g | 0.6 g | ? |
| Sodium | 0.24 g | 0.24 g | ? |
| Minerals | |||
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 2,006 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: en:farine-de-ble, en:sucre, en:chocolat-de-couverture, en:sucre, en:pate-de-cacao, en:beurre-de-cacao, en:huile-de-beurre, en:lait, en:emulsifiants, en:lecithines, en:polyricinoleate-de-polyglycerol, en:preparation-de-matieres-grasses-vegetales, en:huiles-vegetales, en:palme, en:navette, en:eau, en:sel, en:emulsifiants, en:lecithines, en:monoet-diglycerides-d-acides-gras, en:acidifiant, en:acide-citrique, en:oeuf, en:sel, en:arome, en:issu-de-poules-elevees-au-sol, en:chocolat-de-couverture
Vegan status unknown
Unrecognized: en:farine-de-ble, en:sucre, en:sucre, en:pate-de-cacao, en:beurre-de-cacao, en:lait, en:lecithines, en:polyricinoleate-de-polyglycerol, en:palme, en:navette, en:eau, en:sel, en:lecithines, en:monoet-diglycerides-d-acides-gras, en:acide-citrique, en:oeuf, en:sel, en:arome, en:issu-de-poules-elevees-au-sol
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:farine-de-ble, en:sucre, en:sucre, en:pate-de-cacao, en:beurre-de-cacao, en:lait, en:lecithines, en:polyricinoleate-de-polyglycerol, en:palme, en:navette, en:eau, en:sel, en:lecithines, en:monoet-diglycerides-d-acides-gras, en:acide-citrique, en:oeuf, en:sel, en:arome, en:issu-de-poules-elevees-au-sol
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Puffed cereals textured bread. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 71.2 % |
| Processing | 15.7 % |
| Packaging | 2.7 % |
| Transportation | 9.5 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Puffed cereals textured bread. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 57.4 % |
| Processing | 14.4 % |
| Packaging | 7.9 % |
| Transportation | 19.2 % |
| Distribution | 1.1 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Belgium | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on February 12, 2019 at 2:59:04 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:44:22 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by annelotte, autorotate-bot, itsjustruby, kiliweb, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, roboto-app, yuka.ZUxFK0hvc091L3BibE1GbTJBN3hwdFlzNHIrb1pEbVVLZXcrSUE9PQ.