
Avocados
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (19.5%)
Saturated fat in moderate quantity (4.1%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in low quantity (0.05%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 795 kJ (190 kcal) |
| FAT | 19.5 g |
| Saturated fat | 4.1 g |
| Carbohydrates | 1.9 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | 3.4 g |
| Proteins | 1.9 g |
| Salt | 0.05 g |
| Sodium | 0.02 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | 795 kJ (190 kcal) | 795 kJ (190 kcal) | ~ 843 kJ (205 kcal) |
| FAT | 19.5 g | 19.5 g | ~ 20.6 g |
| Saturated fat | 4.1 g | 4.1 g | ~ 4.51 g |
| Cholesterol | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Carbohydrates | 1.9 g | 1.9 g | ~ 0.83 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g | ~ 0.4 g |
| Added sugars | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 0.1 g | ? | ~ 0.1 g |
| Glucose | ~ 0.16 g | ? | ~ 0.16 g |
| Fructose | ~ 0.16 g | ? | ~ 0.16 g |
| Galactose | ~ 0.07 g | ? | ~ 0.07 g |
| Lactose | ~ 0.1 g | ? | ~ 0.1 g |
| Maltose | ~ 0.1 g | ? | ~ 0.1 g |
| Starch | ~ 0.18 g | ? | ~ 0.18 g |
| Polyols | ~ 0.25 g | ? | ~ 0.25 g |
| Dietary fiber | 3.4 g | 3.4 g | ~ 3.6 g |
| Proteins | 1.9 g | 1.9 g | ~ 1.56 g |
| Salt | 0.05 g | 0.05 g | ~ 0.02 g |
| Sodium | 0.02 g | 0.02 g | ~ 0.01 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Beta-carotene | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin D | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin E | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B1 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B2 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin PP | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B9 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B12 | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Pantothenic acid | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Minerals | |||
| Potassium | ~ 0.43 g | ? | ~ 0.43 g |
| Calcium | ~ 0.01 g | ? | ~ 0.01 g |
| Phosphorus | ~ 0.04 g | ? | ~ 0.04 g |
| Iron | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Magnesium | ~ 0.02 g | ? | ~ 0.02 g |
| Zinc | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Selenium | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Iodine | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % | ? | ~ 100 % |
| Phylloquinone | ~ 0 g | ? | ~ 0 g |
| Water | ~ 70.3 g | ? | ~ 70.3 g |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 795 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Avocado, pulp, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 83.4 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 0.0 % |
| Transportation | 13.6 % |
| Distribution | 1.5 % |
| Consumption | 1.7 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Avocado, pulp, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 56.6 % |
| Processing | 0.0 % |
| Packaging | 0.0 % |
| Transportation | 32.8 % |
| Distribution | 1.8 % |
| Consumption | 8.9 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | 100 % | 20 g | 6.25 g |
| Total | 100 % | 20 g | 6.25 g |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Chile | 50 % | High |
| Peru | 50 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 11, 2016 at 12:54:36 PM UTC by agamitsudo .
Last edit on March 18, 2026 at 12:53:15 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by agamitsudo, aleene, auroralifescience, bcatelin, corestrength, foodless, foodviewer, inf, kiliweb, kuwekuwe01, maciej-lawniczak, macrofactor, mjkaye, modbom, nettoperry, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, prepperapp, quechoisir, roboto-app, silevi1043, tacite, yuka.R2IxZkNmMDV1UGdrcHN3eCtpNzAwUHd1bnMrcFVuM3ZDdlU4SVE9PQ, yuka.SEk0SkQ3ay9yOTBBa1BJVDNTL3EvdjFJK0xPWUJrNm1FTllTSWc9PQ, yuka.UlpncEhhVXFxZjB3bDl0bTFETFZvdFZXeElHTldYT0tOdTBySVE9PQ, yuka.YUpnYUtwbGJpS05RbjhjWTRRalU4OUowM0xDcFpWMnhEUElwSVE9PQ, yuka.ZmFBeEw0YzRoOWdCaE1FMTlRbmEzZEpKeWNheVgzRzVPYkFmSVE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlldGSIvRuD38Hi3ig1ybxIiUKIHHQPNJ07CkL6g.
