
Collagen Peptides Grass Fed + Pasture Raised
Labels
Health
Nutrition
Nutrient levels
Fat in low quantity (0%)
Sugars in low quantity (0%)
Salt in low quantity (0.275%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,530 kJ (350 kcal) |
| FAT | 0 g |
| Saturated fat | ? |
| Carbohydrates | 0 g |
| Sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 90 g |
| Salt | 0.28 g |
| Sodium | 0.55 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (20 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,530 kJ (350 kcal) | ? (350 kcal) | ? (70 kcal) | ? |
| FAT | 0 g | 0 g | 0 g | ? |
| Saturated fat | ? | ? | ? | ? |
| Carbohydrates | 0 g | 0 g | 0 g | ? |
| Sugars | 0 g | 0 g | 0 g | ? |
| Added sugars | 0 g | 0 g | ? | ~ 0 g |
| Starch | 0 g | 0 g | 0 g | ? |
| Dietary fiber | ? | ? | ? | ? |
| Proteins | 90 g | 90 g | 18 g | ? |
| Salt | 0.28 g | 0.28 g | ? | ? |
| Sodium | 0.55 g | 550 mg | 0.11 g | ? |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin E | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin K | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Vitamin C | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Minerals | ||||
| Phosphorus | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Iron | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Magnesium | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Zinc | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Copper | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Manganese | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Selenium | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Caffeine | 0 g | 0 g | ? | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ? | ~ 0 % |
| Choline | 0 g | 0 g | ? | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,530 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Traces
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Unrecognized: en:collagen-peptides
Vegan status unknown
Unrecognized: en:collagen-peptides
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:collagen-peptides
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Paper or cardboard | |||
| Unknown | |||
| Total |
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 13, 2019 at 3:34:23 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 18, 2026 at 12:09:28 AM UTC by macrofactor .
Product page also edited by 5m4u9, anonymous-h4fe4z22fq, bdwyer, drichlin, femmenoire, foodiq, foodless, foodvisor, human246792, ifpw, inf, intolerapp, kiliweb, lroberts10064, macrofactor, maldan, municorn-calorie-counter-app, oliveapp, openfoodfacts-contributors, quentinbrd, roboto-app, sresendiz, tomisunhealthy, waistline-app, yuka.AZlvO_G2QsssAMDNzrkf2GiLH9vHX_l6Ml8UoQ.