
Rice crackers poivre noir
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (9.8%)
Saturated fat in moderate quantity (2.2%)
Sugars in low quantity (0.6%)
Salt in high quantity (1.7%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,807.6 kJ (431 kcal) |
| FAT | 9.8 g |
| Saturated fat | 2.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| Sugars | 0.6 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 7 g |
| Salt | 1.7 g |
| Sodium | 0.68 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 1,807.6 kJ (431 kcal) | ? (431 kcal) |
| FAT | 9.8 g | 9.8 g |
| Saturated fat | 2.2 g | 2.2 g |
| Carbohydrates | 78 g | 78 g |
| Sugars | 0.6 g | 0.6 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 7 g | 7 g |
| Salt | 1.7 g | 1.7 g |
| Sodium | 0.68 g | 0.68 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,808 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients List
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Vegan status unknown
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Salty snacks, crackers, plain. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 66.3 % |
| Processing | 18.6 % |
| Packaging | 5.7 % |
| Transportation | 7.0 % |
| Distribution | 2.6 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Salty snacks, crackers, plain. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 59.5 % |
| Processing | 14.8 % |
| Packaging | 11.9 % |
| Transportation | 11.8 % |
| Distribution | 1.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on September 27, 2019 at 6:04:45 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 18, 2026 at 12:19:22 AM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by kiliweb, laura-chaud, new-nutrition-bot, teolemon, yuka.WDRvOVN2OHg5NlFhZzhBN3p6Nks2L1JjM0lhbVFVQ3Flc3RCSVE9PQ.