
Dinde Noire Sot l'y Laisse
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (4.3%)
Saturated fat in low quantity (1.2%)
Sugars in low quantity (0.1%)
Salt in low quantity (0.22%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 520 kJ (124 kcal) |
| FAT | 4.3 g |
| Saturated fat | 1.2 g |
| Carbohydrates | 1 g |
| Sugars | 0.1 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 21 g |
| Salt | 0.22 g |
| Sodium | 0.09 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | 520 kJ (124 kcal) | 520 kJ (124 kcal) |
| FAT | 4.3 g | 4.3 g |
| Saturated fat | 1.2 g | 1.2 g |
| Carbohydrates | 1 g | 1 g |
| Sugars | 0.1 g | 0.1 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 21 g | 21 g |
| Salt | 0.22 g | 0.22 g |
| Sodium | 0.09 g | 0.09 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 520 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients List
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Vegan status unknown
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Turkey, escalope, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 82.6 % |
| Processing | 10.7 % |
| Packaging | 2.8 % |
| Transportation | 2.5 % |
| Distribution | 1.0 % |
| Consumption | 0.3 % |
Bonuses and maluses
Production system
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Turkey, escalope, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 67.2 % |
| Processing | 19.5 % |
| Packaging | 6.8 % |
| Transportation | 5.7 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Unknown | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 4, 2019 at 1:52:37 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 11:03:00 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by date-limite-app, kiliweb, navig491, new-nutrition-bot, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, sebleouf, teolemon, yuka.WktvdlFKZ0l2ZWtLeFAwNi9RNy94dUpNbjhTbUFIM29JT28rSVE9PQ.