
Boeuf
Labels
Health
Nutrition
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 507.6 kJ (119 kcal) |
| FAT | 4.3 g |
| Saturated fat | 2 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| Sugars | 0.5 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 20 g |
| Salt | 0.39 g |
| Sodium | 0.16 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) |
|---|---|---|
| Energy | ~ 507.6 kJ (119 kcal) | ? (119 kcal) |
| FAT | 4.3 g | 4.3 g |
| Saturated fat | 2 g | 2 g |
| Carbohydrates | 0.5 g | 0.5 g |
| Sugars | 0.5 g | 0.5 g |
| Dietary fiber | ? | ? |
| Proteins | 20 g | 20 g |
| Salt | 0.39 g | 0.39 g |
| Sodium | 0.16 g | 0.16 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 508 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Low.
Ingredients
Ingredients List
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Vegan status unknown
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| France | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on January 18, 2020 at 8:04:41 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:46:23 PM UTC by new-nutrition-bot .
Product page also edited by cupcakes, kiliweb, new-nutrition-bot, roboto-app, yuka.UlBBQkxZY212ZWNobGNBYXB6bko2T3BwMlk2cFpucU5EZHN5SVE9PQ.