
Extra Virgin Olive Oil
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (91.5%)
Saturated fat in high quantity (13.1%)
Sugars in low quantity (0.5%)
Salt in low quantity (0.01%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 3,443 kcal (823 kcal) |
| FAT | 91.5 g |
| Saturated fat | 13.1 g |
| Monounsaturated FAT | 66.7 g |
| Polyunsaturated FAT | 7.5 g |
| Carbohydrates | < 0.5 g |
| Sugars | < 0.5 g |
| Dietary fiber | < 0.5 g |
| Proteins | < 0.5 g |
| Salt | < 0.01 g |
| Sodium | < 0 g |
| Minerals | |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per serving (legacy) |
|---|---|---|
| Energy | 3,443 kcal (823 kcal) | 516 kcal (123 kcal) |
| FAT | 91.5 g | 13.7 g |
| Saturated fat | 13.1 g | 1.97 g |
| Monounsaturated FAT | 66.7 g | 10 g |
| Polyunsaturated FAT | 7.5 g | 1.12 g |
| Carbohydrates | < 0.5 g | < 0.08 g |
| Sugars | < 0.5 g | < 0.08 g |
| Dietary fiber | < 0.5 g | < 0.08 g |
| Proteins | < 0.5 g | < 0.08 g |
| Salt | < 0.01 g | < 0 g |
| Sodium | < 0 g | < 0 g |
| Minerals | ||
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 14,406 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 2
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Olive oil, extra virgin. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 88.1 % |
| Processing | 1.2 % |
| Packaging | 6.6 % |
| Transportation | 3.2 % |
| Distribution | 0.8 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Olive oil, extra virgin. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 48.3 % |
| Processing | 7.6 % |
| Packaging | 18.0 % |
| Transportation | 24.3 % |
| Distribution | 1.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Metal | |||
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| Spain | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on November 16, 2019 at 9:37:50 PM UTC by kiliweb .
Last edit on February 6, 2023 at 8:29:59 AM UTC by anonymous-ezl7k2e3gq .
Product page also edited by roboto-app, magikarp99, kiliweb, moon-rabbit, anonymous-ezl7k2e3gq, yuka.ZTcxY0FiZ1R1OUl3bFBZZXBoUHcyOTVxNXJPWFFVaVFBTFJCSUE9PQ, openfoodfacts-contributors, packbot.
