
Multigrain Rye Crispbread
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (5.1%)
Saturated fat in low quantity (0.7%)
Sugars in low quantity (3.7%)
Salt in moderate quantity (0.6%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,490.8 kJ (356 kcal) |
| FAT | 5.1 g |
| Saturated fat | 0.7 g |
| Carbohydrates | 55.7 g |
| Sugars | 3.7 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | 17.2 g |
| Proteins | 12.8 g |
| Salt | 0.6 g |
| Sodium | 0.24 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,490.8 kJ (356 kcal) | ? (356 kcal) | ? |
| FAT | 5.1 g | 5.1 g | ? |
| Saturated fat | 0.7 g | 0.7 g | ? |
| Carbohydrates | 55.7 g | 55.7 g | ? |
| Sugars | 3.7 g | 3.7 g | ? |
| Added sugars | 0 g | 0 g | ~ 0 g |
| Starch | 0 g | 0 g | ? |
| Dietary fiber | 17.2 g | 17.2 g | ? |
| Proteins | 12.8 g | 12.8 g | ? |
| Salt | 0.6 g | 0.6 g | ? |
| Sodium | 0.24 g | 0.24 g | ? |
| Vitamins | |||
| Vitamin A | 0 g | 0 g | ? |
| Vitamin E | 0 g | 0 g | ? |
| Vitamin K | 0 g | 0 g | ? |
| Vitamin C | 0 g | 0 g | ? |
| Minerals | |||
| Phosphorus | 0 g | 0 g | ? |
| Iron | 0 g | 0 g | ? |
| Magnesium | 0 g | 0 g | ? |
| Zinc | 0 g | 0 g | ? |
| Copper | 0 g | 0 g | ? |
| Manganese | 0 g | 0 g | ? |
| Selenium | 0 g | 0 g | ? |
| Caffeine | 0 g | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0 % | ? | ~ 0 % |
| Choline | 0 g | 0 g | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,491 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Unrecognized: en:toasted-grains, en:kibbled-soya, en:kibbled-rye
Vegan status unknown
Unrecognized: en:toasted-grains, en:kibbled-soya, en:kibbled-rye
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:toasted-grains, en:kibbled-soya, en:kibbled-rye
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Unknown | |||
| Total |
Declared packaging
Data precision
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| United Kingdom | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on April 28, 2018 at 3:19:51 AM UTC by kiliweb .
Last edit on February 19, 2026 at 10:13:46 AM UTC by municorn-calorie-counter-app .
Product page also edited by archanox, charlesnepote, d374tp, kiliweb, lcmortensen, moon-rabbit, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, packbot, roboto-app, xcalie, yuka.WHFVN0dhWXhxY1VOaFBjbDdEamw2TzFGM3JQMlZraWFlK2sxSVE9PQ.