
Sliced Pepper Jack
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in high quantity (31.6%)
Saturated fat in high quantity (18.4%)
Sugars in low quantity (0%)
Salt in high quantity (1.71%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,526.32 kJ (368 kcal) |
| FAT | 31.58 g |
| Saturated fat | 18.42 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0.11 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| Sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Proteins | 21.05 g |
| Salt | 1.71 g |
| Sodium | 0.68 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin D | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.11 g |
| Calcium | 0.68 g |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 20 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (19 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,526.32 kJ (368 kcal) | ? (368 kcal) | ? (70 kcal) | ? |
| FAT | 31.58 g | ? | 6 g | ? |
| Saturated fat | 18.42 g | ? | 3.5 g | ? |
| Trans fat | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Cholesterol | 0.11 g | ? | 0.02 g | ? |
| Carbohydrates | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Sugars | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Added sugars | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Starch | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Dietary fiber | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Proteins | 21.05 g | ? | 4 g | ? |
| Salt | 1.71 g | ? | 0.33 g | ? |
| Sodium | 0.68 g | ? | 0.13 g | ? |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin D | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin E | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin K | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin C | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Minerals | ||||
| Potassium | 0.11 g | ? | 0.02 g | ? |
| Calcium | 0.68 g | ? | 0.13 g | ? |
| Phosphorus | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Iron | 0 g | 0.53 mg | 0 g | ? |
| Magnesium | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Zinc | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Copper | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Manganese | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Selenium | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Caffeine | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 20 % | ? | ? | ~ 20 % |
| Choline | 0 g | ? | 0 g | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,526 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Contains non-vegan ingredients.
Vegetarian status unknown
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 3
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Camembert cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 84.7 % |
| Processing | 5.0 % |
| Packaging | 4.0 % |
| Transportation | 3.7 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.5 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Camembert cheese, from cow's milk. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 86.0 % |
| Processing | 4.3 % |
| Packaging | 4.1 % |
| Transportation | 4.8 % |
| Distribution | 0.7 % |
| Consumption | 0.1 % |
Packaging
Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| United States | 100 % | Medium |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 29, 2018 at 6:09:39 PM UTC by openfoodfactsmx4 .
Last edit on March 17, 2026 at 10:20:25 PM UTC by municorn-calorie-counter-app .
Product page also edited by bot-tags-and-languages, kiliweb, macrofactor, municorn-calorie-counter-app, naruyoko, openfoodfactsmx4, org-database-usda, packbot, roboto-app, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlkd3VdT_njb8Hi76l2yqxfqEJZbxfsh__oimGqs, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmtFXdPChDj-FSDSuG-z_8y3NqHoZtZ5w6ziKKg.
Source List
- database-usda