
Red Lentil Rotini
Labels
Health
Nutrition
Nutrient levels
Fat in low quantity (2.68%)
Saturated fat in low quantity (0%)
Sugars in low quantity (1.79%)
Salt in low quantity (0%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,387 kJ (339 kcal) |
| FAT | 2.68 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 g |
| Carbohydrates | ~ 44.9 g |
| Sugars | 1.79 g |
| Added sugars | 0 g |
| Dietary fiber | 10.71 g |
| Soluble fiber | 5.36 g |
| Insoluble fiber | 5.36 g |
| Proteins | 25 g |
| Salt | ~ 0 g |
| Sodium | 0 g |
| Vitamins | |
| Vitamin D | 0 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.93 g |
| Calcium | 0.03 g |
| Iron | 0.01 g |
| Magnesium | 0.08 g |
| Zinc | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % |
| Carbohydrates Total | 60.71 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (56 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,387 kJ (339 kcal) | ? | ? (190 kcal) | ? |
| FAT | 2.68 g | ? | 1.5 g | ~ 0.8 g |
| Saturated fat | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Trans fat | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Cholesterol | 0 g | ? | 0 mg | ~ 0 g |
| Carbohydrates | ~ 44.9 g | ? | ? | ~ 44.9 g |
| Sugars | 1.79 g | ? | 1 g | ~ 1.29 g |
| Added sugars | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Sucrose | ~ 1.29 g | ? | ? | ~ 1.29 g |
| Glucose | ~ 0.2 g | ? | ? | ~ 0.2 g |
| Fructose | ~ 0.2 g | ? | ? | ~ 0.2 g |
| Lactose | ~ 0.2 g | ? | ? | ~ 0.2 g |
| Maltose | ~ 0.2 g | ? | ? | ~ 0.2 g |
| Starch | ~ 43.6 g | ? | ? | ~ 43.6 g |
| Dietary fiber | 10.71 g | ? | 6 g | ~ 15.4 g |
| Soluble fiber | 5.36 g | ? | 3 g | ? |
| Insoluble fiber | 5.36 g | ? | 3 g | ? |
| Proteins | 25 g | ? | 14 g | ~ 27.7 g |
| Salt | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0.13 g |
| Sodium | 0 g | ? | 0 mg | ~ 0.01 g |
| Alcohol | ~ 0 % vol | ? | ? | ~ 0 % vol |
| Vitamins | ||||
| Vitamin D | 0 g | ? | 0 µg | ? |
| Vitamin C | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Vitamin B6 | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Minerals | ||||
| Potassium | 0.93 g | ? | 518 mg | ~ 0.75 g |
| Chloride | ~ 0.08 g | ? | ? | ~ 0.08 g |
| Calcium | 0.03 g | ? | 17 mg | ~ 0.03 g |
| Phosphorus | ~ 0.33 g | ? | ? | ~ 0.33 g |
| Iron | 0.01 g | ? | 3 mg | ~ 0.01 g |
| Magnesium | 0.08 g | ? | 44 mg | ~ 0.07 g |
| Zinc | 0 g | ? | 2 mg | ~ 0 g |
| Copper | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Manganese | ~ 0 g | ? | ? | ~ 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 100 % | ? | ? | ~ 100 % |
| Carbohydrates Total | 60.71 g | ? | 34 g | ? |
| Water | ~ 8.8 g | ? | ? | ~ 8.8 g |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,387 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Food Processing
NOVA group
How NOVA works
Additives
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Life cycle analysis
Average impact of the category
Life-cycle reference
Overall environmental impact by stage (PEF)
The overall environmental impact figure (PEF) comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dried pasta, gluten-free, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 58.7 % |
| Processing | 19.9 % |
| Packaging | 2.2 % |
| Transportation | 16.7 % |
| Distribution | 2.7 % |
| Consumption | 0.0 % |
Bonuses and maluses
Origins of ingredients
Packaging impact
Green-Score for this product
Green-Score for this product
Final score breakdown
Carbon footprint
Carbon footprint
Climate impact by stage (CO2e)
The carbon emission figure comes from ADEME's Agribalyse database, for the category: Dried pasta, gluten-free, raw. Source: ADEME Agribalyse Database.
| Stage | Impact |
|---|---|
| Agriculture | 43.6 % |
| Processing | 22.5 % |
| Packaging | 4.0 % |
| Transportation | 28.3 % |
| Distribution | 1.9 % |
| Consumption | 0.0 % |
Packaging

Packaging impact
Packaging materials
| Material | % | Packaging weight | Packaging weight per 100 g of product |
|---|---|---|---|
| Plastic | |||
| Paper or cardboard | |||
| Total |
Declared packaging
Transportation
Manufacturing locations
Origins of ingredients
Origins breakdown
| Origin | Percent of ingredients | Impact |
|---|---|---|
| United States | 50 % | High |
| World | 50 % | High |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on December 5, 2019 at 9:30:08 PM UTC by kiliweb .
Last edit on March 17, 2026 at 10:58:30 PM UTC by 5m4u9 .
Product page also edited by 5m4u9, ecoscore-impact-estimator, inf, kaleywhite, kiliweb, lm8, macrofactor, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, org-label-non-gmo-project, roboto-app, yuka.U1BnN0RhVmJqOEFqa01ZQ3pCL3NwZmd1NXNiNURYenFjT3RCSUE9PQ.
Source List
- label-non-gmo-project
