
Kraft dinner original
Labels
Health
Nutrition
Nutri-Score label
Nutrient levels for 100 g
Nutrition Facts
| Nutrition Facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 480 kcal |
| Fat | 4 g |
| Saturated fat | 2 g |
| Carbohydrates | 80 g |
| Sugars | 14 g |
| Dietary fiber | 2 g |
| Proteins | 14 g |
| Salt | 6.71 g |
| Sodium | 2.68 g |
Ingredients

Ingredients List
Ingredient Information
Food Processing
NOVA Group label
Elements that indicate the product is in the NOVA group 4:
- Ingredients: Colour
- Ingredients: Flavouring
- Ingredients: Whey
The NOVA classification assigns food products into 4 groups based on their degree of processing:
- Unprocessed or minimally processed foods
- Processed culinary ingredients
- Processed foods
- Ultra-processed food and drink products
Ingredients analysis
Palm oil free
Palm oil content unknown
Unrecognized ingredients: fr:phosphates-e-sodium
Vegan
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized ingredients: fr:phosphates-e-sodium
Vegetarian
Vegetarian status unknown
Unrecognized ingredients: fr:phosphates-e-sodium
Additives
E330 - Citric acidAntioxidantSequestrant
Citric acid is a natural organic acid found in citrus fruits such as lemons, oranges, and limes.
It is widely used in the food industry as a flavor enhancer, acidulant, and preservative due to its tart and refreshing taste.
Citric acid is safe for consumption when used in moderation and is considered a generally recognized as safe (GRAS) food additive by regulatory agencies worldwide.
Environment
Environmental score label
Carbon footprint
No carbon footprint data is available for this product.
Packaging
No packaging information provided.
Transportation and origins
Origins of ingredients
No origin information provided.
Manufacturing places
No manufacturing place information provided.
Environmental labels
No environmental labels identified.
Data Source
Product added on December 15, 2017 at 3:30:10 PM UTC by kiliweb .
Product page also edited by kiliweb, openfoodfacts-contributors, yuka.ZXFaUVM1d1RudmtTa05nOHd5TEh5b3RjbDhQMFVUbWxJdVJQSUE9PQ.