
Crispers
Labels
Health
Nutrition
Nutri-Score label
Nutrient levels for 100 g
Nutrition Facts
| Nutrition Facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 500 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fat | 5 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| Sugars | 5 g |
| Dietary fiber | ? |
| Proteins | 5 g |
| Salt | 1.88 g |
| Sodium | 0.75 g |
Ingredients
Ingredients List
Food Processing
NOVA Group label
NOVA group cannot be calculated because ingredients are missing.
The NOVA classification assigns food products into 4 groups based on their degree of processing:
- Unprocessed or minimally processed foods
- Processed culinary ingredients
- Processed foods
- Ultra-processed food and drink products
Ingredients analysis
Palm oil free
Palm oil content unknown
Vegan
Vegan status unknown
Vegetarian
Vegetarian status unknown
Additives
Environment
Environmental score label
Carbon footprint
No carbon footprint data is available for this product.
Packaging
No packaging information provided.
Transportation and origins
Origins of ingredients
No origin information provided.
Manufacturing places
No manufacturing place information provided.
Threatened species
missing_agribalyse_match
Environmental labels
No environmental labels identified.
Data Source
Product added on May 21, 2017 at 1:15:36 AM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 1, 2020 at 4:26:43 AM UTC by kiliweb .
Product page also edited by openfoodfacts-contributors, kiliweb, yuka.WnBBaEs0NHRsdFVxbjhVRHdEcnFvNHhWL1kyQWNrcnNLYlFLSWc9PQ.