
Crispy Minis Crunchy Dill
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (16.7%)
Saturated fat in moderate quantity (2%)
Sugars in moderate quantity (6.67%)
Salt in high quantity (2.33%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | ~ 1,916.67 kJ (467 kcal) |
| FAT | 16.67 g |
| Saturated fat | 2 g |
| Carbohydrates | 66.67 g |
| Sugars | 6.67 g |
| Added sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Dietary fiber | 6.67 g |
| Proteins | 6.67 g |
| Salt | 2.33 g |
| Sodium | 0.93 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.5 g |
| Phosphorus | 0 g |
| Iron | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Zinc | 0 g |
| Copper | 0 g |
| Manganese | 0 g |
| Selenium | 0 g |
| Caffeine | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.15 % |
| Choline | 0 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (15 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | ~ 1,916.67 kJ (467 kcal) | ? (467 kcal) | ? (70 kcal) | ? |
| FAT | 16.67 g | ? | 2.5 g | ? |
| Saturated fat | 2 g | ? | 0.3 g | ? |
| Carbohydrates | 66.67 g | ? | 10 g | ? |
| Sugars | 6.67 g | ? | 1 g | ? |
| Added sugars | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Starch | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Dietary fiber | 6.67 g | ? | 1 g | ? |
| Proteins | 6.67 g | ? | 1 g | ? |
| Salt | 2.33 g | ? | 0.35 g | ? |
| Sodium | 0.93 g | ? | 0.14 g | ? |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin E | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin K | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Vitamin C | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Minerals | ||||
| Potassium | 0.5 g | ? | 0.08 g | ? |
| Phosphorus | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Iron | 0 g | 1.33 mg | 0 g | ? |
| Magnesium | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Zinc | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Copper | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Manganese | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Selenium | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Caffeine | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.15 % | ? | ? | ~ 0.15 % |
| Choline | 0 g | ? | 0 g | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,917 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Traces
Ingredients analysis
Palm oil content unknown
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: en:brown-rice-flour-tocopherols, en:with-germ-removed, en:salt-dexterose
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:brown-rice-flour-tocopherols, en:with-germ-removed, en:salt-dexterose
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E262 - Sodium acetatesPreservativeSequestrant
SODIUM ACETATE, also abbreviated NaOAc,[8] is the sodium salt of acetic acid.
E262ii - Sodium diacetatePreservativeSequestrant
No additive description is available yet.
E306 - Tocopherol-rich extract
No additive description is available yet.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Declared packaging
Data precision
Transportation
Manufacturing locations
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on October 5, 2018 at 8:43:46 PM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 11:02:09 PM UTC by municorn-calorie-counter-app .
Product page also edited by foodless, inf, kiliweb, macrofactor, magician, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, roboto-app, scanada, yuka.VnZvNU03dzRvOGcxd1BkdTl4enIxOXQ0bVphRGNrbnBKZXc3SUE9PQ, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlhd3YufsoxyUEzH4gGKXxM_UMa6zW8BY0KzzY6o, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmdOT-X-ji_GLTf6n0Kn9Pned5_5cP94-7qrb6s, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlmwXdOKAgAn9O0HRok6W7emWEaDhUeFi65fgEas, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvln0bVt3xjTLHGwLRnBeLwoiKPrHXfukju7Xxb6o.