
STEAK & STOUT PIES
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (16.3%)
Saturated fat in high quantity (8.83%)
Sugars in low quantity (1.06%)
Salt in moderate quantity (1.04%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 1,182 kJ (283 kcal) |
| FAT | 16.25 g |
| Saturated fat | 8.83 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 g |
| Carbohydrates | ? |
| Sugars | 1.06 g |
| Added sugars | 0 g |
| Dietary fiber | 1.06 g |
| Proteins | 12.01 g |
| Salt | ~ 1.04 g |
| Sodium | 0.42 g |
| Vitamins | |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Minerals | |
| Calcium | 0.07 g |
| Iron | 0 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.01 % |
| Choline | 0 g |
| Carbohydrates Total | 22.61 g |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per 100 g (packaging) | As sold Per serving (283 g) (packaging) | As sold Per 100 g (estimate) |
|---|---|---|---|---|
| Energy | 1,182 kJ (283 kcal) | ? (283 kcal) | ? (800 kcal) | ? |
| FAT | 16.25 g | ? | 46 g | ? |
| Saturated fat | 8.83 g | ? | 25 g | ? |
| Trans fat | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Cholesterol | 0.07 g | ? | 205 mg | ? |
| Carbohydrates | ? | ? | ? | ? |
| Sugars | 1.06 g | ? | 3 g | ? |
| Added sugars | 0 g | ? | 0 g | ~ 0 g |
| Dietary fiber | 1.06 g | ? | 3 g | ? |
| Proteins | 12.01 g | ? | 34 g | ? |
| Salt | ~ 1.04 g | ? | ? | ? |
| Sodium | 0.42 g | ? | 1,180 mg | ? |
| Vitamins | ||||
| Vitamin A | 0 g | ? | 70 % DV | ? |
| Vitamin C | 0 g | ? | 8 % DV | ? |
| Minerals | ||||
| Calcium | 0.07 g | ? | 15 % DV | ? |
| Iron | 0 g | ? | 20 % DV | ? |
| Fruits, vegetables and legumes | ~ 0.01 % | ? | ? | ~ 0.01 % |
| Choline | 0 g | ? | 0 g | ? |
| Carbohydrates Total | 22.61 g | ? | 64 g | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 1,182 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: Moderate.
Ingredients
Ingredients image

Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Unrecognized: en:vitamin-c-as-dough-conditioner, en:pie-filling, en:beef-steak, en:steak, en:stout-gravy, en:stout, en:beef-base, en:eggwash
Contains non-vegan ingredients.
Unrecognized: en:vitamin-c-as-dough-conditioner, en:steak, en:stout
Contains non-vegetarian ingredients.
Unrecognized: en:vitamin-c-as-dough-conditioner, en:steak, en:stout
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E150c - Ammonia caramelColour
No additive description is available yet.
E415 - Xanthan gumEmulsifierStabiliserThickener
Xanthan gum (E415) is a natural polysaccharide derived from fermented sugars, often used in the food industry as a thickening and stabilizing agent.
This versatile food additive enhances texture and prevents ingredient separation in a wide range of products, including salad dressings, sauces, and gluten-free baked goods.
It is considered safe for consumption even at high intake amounts.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Declared origins
Forest footprint
Forest footprint
Ingredients linked to forest pressure
| Ingredient | Type | Percent in product | Forest footprint |
|---|---|---|---|
| EGG | Oeufs Importés | 0.01 % | 0.00 |
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on June 6, 2019 at 9:16:42 AM UTC by openfoodfacts-contributors .
Last edit on March 17, 2026 at 10:26:50 PM UTC by municorn-calorie-counter-app .
Product page also edited by iappearmissing, kiliweb, macrofactor, municorn-calorie-counter-app, openfoodfacts-contributors, qualityofvoid7, roboto-app, teolemon, yuka.YWI4T0ZZTUJpcWN4bThVMy9rUEk2KzVlbTZXRVZIcXNCOWNXSWc9PQ.