
Toasted Whole Grain Oat Cereal
Labels
Health
Nutrition
Label
Nutrient levels
Fat in moderate quantity (7.32%)
Saturated fat in low quantity (1.22%)
Sugars in low quantity (2.44%)
Salt in moderate quantity (1.16%)
Nutrition label

Nutrition facts
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml |
|---|---|
| Energy | 1,630 kcal (390 kcal) |
| FAT | 7.32 g |
| Saturated fat | 1.22 g |
| Monounsaturated FAT | 2.44 g |
| Polyunsaturated FAT | 2.44 g |
| Trans fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 g |
| Carbohydrates | 73.2 g |
| Sugars | 2.44 g |
| Added sugars | 2.44 g |
| Dietary fiber | 9.76 g |
| Soluble fiber | 9.76 g |
| Insoluble fiber | 17.1 g |
| Proteins | 12.2 g |
| Salt | 1.16 g |
| Sodium | 0.46 g |
| Vitamins | |
| Vitamin D | 0 g |
| Vitamin PP | 0.04 mg |
| Vitamin B9 | 0 g |
| Minerals | |
| Potassium | 0.34 g |
| Calcium | 0.46 g |
| Iron | 0.04 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ? |
Nutrition facts (Detailed data)
| Nutrition facts | As sold for 100 g / 100 ml | As sold Per serving (legacy) |
|---|---|---|
| Energy | 1,630 kcal (390 kcal) | 669 kcal (160 kcal) |
| FAT | 7.32 g | 3 g |
| Saturated fat | 1.22 g | 0.5 g |
| Monounsaturated FAT | 2.44 g | 1 g |
| Polyunsaturated FAT | 2.44 g | 1 g |
| Trans fat | 0 g | 0 g |
| Cholesterol | 0 g | 0 g |
| Carbohydrates | 73.2 g | 30 g |
| Sugars | 2.44 g | 1 g |
| Added sugars | 2.44 g | 1 g |
| Dietary fiber | 9.76 g | 4 g |
| Soluble fiber | 9.76 g | 4 g |
| Insoluble fiber | 17.1 g | 7 g |
| Proteins | 12.2 g | 5 g |
| Salt | 1.16 g | 0.48 g |
| Sodium | 0.46 g | 0.19 g |
| Vitamins | ||
| Vitamin D | 0 g | 0 g |
| Vitamin PP | 0.04 mg | 0.02 mg |
| Vitamin B9 | 0 g | 0 g |
| Minerals | ||
| Potassium | 0.34 g | 0.14 g |
| Calcium | 0.46 g | 0.19 g |
| Iron | 0.04 g | 0.01 g |
| Fruits, vegetables and legumes | ? | ? |
Serving size
Estimated Activity Time
Approximate time needed to burn the energy in 100 g / 100 ml: 6,820 kJ. Reference adult weight: 70 kg. Energy density: High.
Ingredients
Ingredients list
Ingredient information
Allergens
Ingredients analysis
No ingredients containing palm oil.
Vegan status unknown
Unrecognized: en:includes-the-oat-bran, en:added-to-preserve-freshness, en:calcium
Vegetarian status unknown
Unrecognized: en:includes-the-oat-bran, en:added-to-preserve-freshness, en:calcium
Food Processing
NOVA group
Elements that indicate the product is in NOVA group 4
How NOVA works
Additives
E340 - Potassium phosphatesEmulsifierHumectantSequestrantStabiliserThickener
Potassium phosphate is a generic term for the salts of potassium and phosphate ions including: Monopotassium phosphate (KH2PO4) (Molar mass approx: 136 g/mol) Dipotassium phosphate (K2HPO4) (Molar mass approx: 174 g/mol) Tripotassium phosphate (K3PO4) (Molar mass approx: 212.27 g/mol)As food additives, potassium phosphates have the E number E340.
E340iii - Tripotassium phosphateEmulsifierHumectantSequestrantStabiliserThickener
No additive description is available yet.
E341 - Calcium phosphatesEmulsifierHumectantSequestrantStabiliserThickener
Calcium phosphate is a family of materials and minerals containing calcium ions (Ca2+) together with inorganic phosphate anions. Some so-called calcium phosphates contain oxide and hydroxide as well. They are white solids of nutritious value.
E341ii - Dicalcium phosphateEmulsifierHumectantSequestrantStabiliserThickener
No additive description is available yet.
Environment
Green-Score, origins bonus, and transportation impact are shown for Worldwide .
Green Score
Overall grade
About Green-Score
Current scope
Green-Score availability
Bonuses and maluses
Declared origins
Packaging impact
Packaging
Packaging impact
Data precision
Transportation
Declared origins
Data Source
Data presented on this page is sourced from the Open Food Facts database. This platform does not alter the original dataset; its purpose is solely to enhance data visualization and user accessibility.
Product added on March 9, 2017 at 4:55:47 PM UTC by usda-ndb-import .
Last edit on February 17, 2026 at 11:19:54 AM UTC by macrofactor .
Product page also edited by macrofactor, openfoodfacts-contributors, org-database-usda, usda-ndb-import, yuka.sY2b0xO6T85zoF3NwEKvlnJAevDsqzPGE0fVgFHb4IuWDJO4O9Ju3qrBEao.
Source List
- usda-ndb
- database-usda